Menu Region

Jak uniknąć tragedii i pomóc tonącemu

Jak uniknąć tragedii i pomóc tonącemu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Kontek

Prześlij Drukuj
Po 4 minutach od zatrzymania krążenia następuje nieodwracalna śmierć mózgu. Od Ciebie zależy, czy topielec przeżyje
W ciepłe letnie dni plaże, brzegi morza jezior i rzek są najbardziej kuszącym miejscem wypoczynku. Czasem jednak woda, która wygląda na spokojną i bezpieczną, może się okazać zdradliwa. W ubiegłym roku w wodzie zginęło 479 osób, 305 innych udało się uratować. Większość wypadków zdarzyła się w miejscach niestrzeżonych albo tam, gdzie kąpiel była zakazana.

Czasem winna była natura, zła pogoda lub kiepskie oznakowanie niebezpiecznego rejonu. Najczęściej jednak wypadki były skutkiem błędu lub lekkomyślnego zachowania człowieka. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jakich zasad trzeba przestrzegać nad wodą, by uniknąć tragedii.

Zanim wyjedziesz na plażę, sprawdź aktualny stan czystości wody. Takie informacje publikują na swoich stronach internetowych wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Odpowiednie oznakowania znajdują się też bezpośrednio nad wodą.

Najbezpieczniejsze będzie zorganizowane kąpielisko - z plażą, z wyznaczonymi i trwale oznakowanymi strefami pływania, będące pod opieką ratownika lub policji wodnej.

Możesz też zdecydować się na kąpielisko prowizoryczne, ale muszą tam być oznakowane miejsca do kąpieli i urządzenia sanitarne.

UWAGA!

Nie wolno pływać: przy śluzach, mostach, spiętrzeniach wody, zaporach, ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

W morzu unikaj ostróg i falochronów oraz ujść rzek, bo możesz trafić na uskoki podłoża i niebezpieczne prądy.

Unikaj dzikich plaż i odosobnionych zbiorników wodnych.

Na kąpieliskach zwracaj uwagę na sygnalizację flagami. Kąpiel jest dozwolona tylko wtedy, kiedy została wywieszona flaga biała. Czerwona oznacza zakaz kąpieli. Wywiesza się ją zawsze, kiedy kąpielisko jest nieczynne albo przy niesprzyjających warunkach pogodowych: kiedy temperatura wody spada poniżej 14 stopni, widoczność jest ograniczona do 50 m, prędkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta, fale mają powyżej 70 cm wysokości albo występują silne prądy wsteczne.

PAMIĘTAJ!
Jeżeli masz problemy z krążeniem, sercem lub cierpisz na inne przewlekłe schorzenie, zapytaj lekarza, czy kąpiel w zimnej wodzie jest dla ciebie bezpieczna.


Nasze rady:
Nie wchodź do wody, kiedy jej temperatura jest niższa niż 14 stopni. Najbardziej sprzyja pływaniu temperatura wody ok. 22-25 stopni, a jeśli jest chłodniejsza, wybierz czas, gdy temperatura powietrza będzie maksymalnie o 4-5 stopni wyższa od temperatury wody. Najodpowiedniejsze na kąpiel są godziny między 10 a 12 oraz między 16 a 17.

Nie wchodź rozgrzany do wody, zanurzaj się stopniowo. Przed wejściem ochlap klatkę piersiową, szyję, nogi i ręce, żeby uniknąć wstrząsu termicznego.

Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. On upośledza twoją ocenę sytuacji, widzenie, koordynację, zmysł równowagi, zmniejsza umiejętności pływackie i termoregulację organizmu. Grozi ci też skurcz mięśni i wstrząs termiczny, bo alkohol rozszerza naczynia krwionośne. Nagłe zetknięcie z zimną wodą może spowodować i gwałtowne skurczenie, i zatrzymanie pracy serca. Jeżeli zjadłeś obfity posiłek, odczekaj przynajmniej godzinę.

Unikaj wypoczynku nad wodą w czasie burz, bo woda przewodzi prąd i możesz zostać porażony.

Dowiedz się od innych wypoczywających, jaka w tym miejscu jest głębokość wody. Poznaj swoje możliwości pływackie i własną dyspozycję w danym dniu i staraj się ich nie przekraczać. Zmęczenie może być twoim najgorszym wrogiem. Nie mocz się w wodzie zbyt długo. Rób przerwy, żeby się rozgrzać i odpocząć.

PAMIĘTAJ!
Materace dmuchane i nadmuchiwane koła nie służą do wypływania na głęboką wodę. Nie skacz z nich do wody, bo łatwo stracić równowagę.
Nasze rady:

Nie skacz do nieznanej i mętnej wody, bo nie wiesz, czego możesz się spodziewać pod jej lustrem.

Jeśli chcesz wypłynąć na głębszą wodę, koniecznie postaraj się o asekurację. Włóż jaskrawy czepek, żeby być dobrze widocznym, albo zabierz ze sobą bojkę asekuracyjną na szelkach. Nie wypływaj daleko od brzegu po zachodzie słońca. Woda jest wtedy chłodniejsza, a wokół mniej ludzi, którzy mogliby ci pomóc.

Nie żuj gumy ani nie jedz w trakcie kąpieli, żeby się nie zadławić.

Po kąpieli wytrzyj się i przebierz w suche ubranie, jeśli nie chcesz się przeziębić. Unikaj przebywania w mokrych rzeczach na wietrze.

Unikaj sportów wodnych w dni burzowe, bardzo wietrzne, przy du-żych falach. Sprawdź stan sprzętu pływającego, z którego chcesz skorzystać. Podczas pływania łodzią, kajakiem, pontonem albo rowerem wodnym lub łowienia ryb z pokładu noś kamizelkę ratunkową. Pływaj z daleka od kąpiących się, żeby kogoś nie potrącić ani nie podtopić. Jeśli nie masz doświadczenia w sterowaniu sprzętem pływającym, zabierz ze sobą osobę, która zna się na tym lepiej od ciebie.

Jeśli wypoczywasz z rodziną lub znajomymi, przede wszystkim pilnuj dzieci bawiących się w pobliżu wody. Nie pozwalaj im wchodzić do wody bez opieki osoby dorosłej umiejącej pływać. Zwłaszcza w morzu lub rzece przydadzą im się dmuchane koła, skrzydełka pływackie, najlepiej w jaskrawych kolorach, żeby było je dobrze widać.

Nasze rady:

Nie popychaj do wody osób, które się tego nie spodziewają. Mogą się zachłysnąć wodą lub doznać szoku termicznego, jeśli są rozgrzane słońcem. Nie biegaj po pomostach, żeby nie potrącić znajdujących się na nich osób.

Nigdy nie wszczynaj fałszywych alarmów, to usypia czujność i może pozbawić pomocy potrzebującego.

Bezpieczne wakacje (1)Ważne adresy

- 0601 100 100

- 112

- www.wopr.pl

- www.gis.gov.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się