Menu Region

Reznikov dominuje na Służewcu

Reznikov dominuje na Służewcu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Lubicz

Prześlij Drukuj
Champion dżokejów Aleksander Reznikov wygrywa najwięcej i dominuje w wyścigach na torze w Warszawie, ale w gonitwach Próbnych dla debiutujących dobrze zapowiadających się dwulatków dwukrotnie ograł go Viktor Popov. W sobotę na Sanktorinie, w niedzielę na Rubinie. Próbne były najważniejszymi gonitwami podczas ostatniego parnego weekendu na Służewcu.
Sanktorina jest po ogierze Special Power, który w kolejnym już roczniku silnie przekazuje swojemu potomstwu szybkość i wczesny rozwój. Rubin jest zaś synem Ruby Polonii, znakomitej dwulatki, wczesnej i szybkiej, sprowadzonej z Anglii w końcu lat dziewięćdziesiątych przez Janusza Romanowskiego. Klacz i ogier są trenowane w stajni Małgorzaty Łojek i Marka Zawady.

Popov potrafił wykorzystać ich walory, szczególnie na kasztance Sanktorinie zaatakował z wyczuciem i obronił się w celowniku o krótki łeb przed wolniej rozpędzającą się Decorą (pod Reznikovem), z późnym rodowodem. Jej ojciec z kolei, Belenus, wygrał Derby w Niemczech, zaś ojciec matki, Juror, Derby w Pradze, i był jednym z najlepszych długodystansowców wyhodowanych w Polsce.

Rubin, też kasztan, galopował z wielkim rozmachem i wygrał łatwo o dwie i pół długości. Age of Jape, jeden z wyróżniających się młodych folblutów w stajni Walickiego, obronił drugie miejsce o krótki łeb. Emil Zachariev na Brytanie ponawiał ataki, ale Reznikov w walce jeden na jeden wygrywa w tym sezonie bez przesady dziewięć razy na dziesięć.

Reznikov wygrał już 13 gonitw i 11 razy był drugi na 46 jazd w 50 gonitwach, jakie rozegrano przez sześć dni opóźnionego sezonu na Służewcu. W planie jest 360 gonitw i 46 dni wyścigowych. Rosyjscy dżokeje już w poprzednim dłuższym sezonie wygrywali w czwórkę - jest jeszcze Anton Turgaev i Siergiej Wasiutow - co drugi wyścig (doliczając siostrę Reznikova Lilię).

Wydaje się teraz , że powiększyli przewagę. Reznikova na razie nie jeździ, czeka na polską licencję. Rosjanie jako dżokeje wychowali się w Polsce od początków swojej kariery. Bardzo dobrze zaaklimatyzowali się, są lubiani.

Za zwycięstwo w Próbnych właściciele koni otrzymali po 10 400 zł, natomiast zwycięzca pierwszej w sezonie gonitwy z płotami otrzymał 6 tys. zł. Polski program gonitw nie premiuje, niestety, starszych koni, stąd zbyt mała ich liczba w stajniach, co nie jest korzystne dla wyścigów.

Gonitwę z płotami wygrał, jakby inaczej, Zdzisław Lica, nasz jedyny przeszkodowy dżokej. Lica przyspieszył na czterolatku Jurandzie w swoim ulubionym miejscu, na tysiąc metrów przed celownikiem, i dzięki temu uratował zwycięstwo. Polskie konie uchodzą za lepsze na przeszkodach niż w gonitwach płaskich, ale w programie na Służewcu jest od lat zaledwie 10-12 gonitw z płotami. Zupełny nonsens.

Wszystkie wyścigi ze Służewca można zobaczyć w internecie na stronie www.zmdom.com (z oficjalnymi wynikami), przy czym są tam - za zgodą Totalizatora Sportowego - oficjalne filmy nagrywane w tym sezonie z wozu transmisyjnego i kilku kamer.

Końcówki wyścigów oraz konie na padoku przed gonitwami pokazuje też na swojej stronie Vioda (www.vioda-racing.pl). Listy startowe z performance są dostępne na www.finisz.pl (wejście przez forum i bazę koni na Finiszu).

W ubiegłym tygodniu dwukrotnie spotkaliśmy się na naszą prośbę z rzecznikiem Totalizatora Sportowego Piotrem Gawronem. Omawialiśmy zarówno sprawy związane z organizacją mityngów wyścigowych na Służewcu, jak i zakładów wzajemnych. Poprosiliśmy m.in. o większą liczbę monitorów na trybunach oraz wyświetlanie ewentualnych wypłat obok powtórek gonitw. Ustaliliśmy, że podsumujemy naszą organizacyjną współpracę w ostatnim dniu lipca.

Na torze służewieckim w dniach wyścigowych brakuje takiego kogoś jak dawniej Andrzej Ryńca, dbającego o każdy szczegół organizacyjny. Ryńca był przez długie lata zastępcą dyrektora Państwowych Torów Wyścigów Konnych.

Na torach angielskich, gdzie organizacja wyścigów jest wzorowa, jest na przykład funkcja koordynatora mityngu wyścigowego z uprawnieniami zapisanymi w przepisach wyścigowych. Największym problemem mityngów na Służewcu, organizowanych po raz pierwszy przez Totalizator Sportowy, jest właśnie brak takiego koordynatora lub brak Andrzeja Ryńcy. Rzecznik TS ucieszył się z naszej propozycji współpracy.

Za tydzień na Służewcu w zapisach jest cała czołówka trzylatków, w Nagrodzie Iwna i Nagrodzie Soliny, jak również czołówka starszych koni w Nagrodzie Widzowa.

Z najważniejszych wydarzeń za granicą odnotujmy zwycięstwo ogiera Marchand D?Or w July Cup w Newmarket oraz nieznaczną porażkę Curlina w Man o'War Stakes w Belmont Park w jego pierwszym starcie na trawie i teście przed Prix l'Arc de Triomphe w Paryżu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się