Menu Region

Hübner: Geremek łączył troskę o Polskę z troską o Unię

Hübner: Geremek łączył troskę o Polskę z troską o Unię

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Danuta Hübner, członek Komisji Europejskiej

Prześlij Drukuj
Profesor Bronisław Geremek był dla mnie osobą, która symbolizowała nasz powrót do Europy.
Równocześnie najwyższą troską Profesora było to, by ten powrót Polski nastąpił na jak najlepszych warunkach. Jak mało kto, wiedział On, że przyszłość Polski zależy od tego, jakim stanie znajdować się
będzie Europa. Potrafił łączyć troskę o nasz kraj z troską o całą Unię. Dbał o dobro Polski i dobro Europy. Podziwiałam i byłam Mu za to wdzięczna.

On doskonale rozumiał, że Polska tylko wtedy będzie się dobrze czuła w Europie, jeśli ta Europa będzie silna i bezpieczna.


Po śmierci żony Profesor przeżywał w swoim życiu okres wielkiego smutku. Jeszcze bardziej rzucił się w wir pracy i zaangażował się w życie publiczne. Dlatego nie mogłam Mu do końca uwierzyć, że w przyszłym roku nie będzie już kandydował do Parlamentu Europejskiego. Zresztą gdyby nawet tak
się stało, to nawet bez formalnej obecności w polityce europejskiej zapewne nadal byłby aktywny w życiu publicznym. Ten głos byłby nam bardzo potrzebny.

Profesor zdawał sobie bowiem sprawę z wyzwań, jakie stoją przed Polską i Unią Europejską. M.in. także dlatego zaangażował się na rzecz traktatu lizbońskiego. Mówi się nieraz, że nie m ludzi niezastąpionych. Jednak pustka po Bronisławie Geremku będzie jeszcze długo odczuwana nie tylko w
Polsce, ale także w wielu środowiskach w całej Europie.

Ze wzruszeniem wspominam moje kontakty z Profesorem. Zawsze można było do niego zadzwonić, spotkać się i poprosić o radę. Odpowiadał z ciepłem i życzliwością. Był człowiekiem, do którego można się było zwrócić w najróżniejszych sprawach. W mojej pracy zdarzało się nieraz, że nie wiedzieliśmy, co robić. Wówczas często ktoś mówił: "zapytajcie Geremka". Teraz nie będzie to już możliwe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się