Menu Region

Stany Zjednoczone naciskają na Polskę ws. rekompensat

Stany Zjednoczone naciskają na Polskę ws. rekompensat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W obu izbach amerykańskiego parlamentu powstały projekty rezolucji wzywające Polskę do wypłaty rekompensat za zagrabione majątki.
Projekt Senatu podkreśla potrzebę kompleksowego rozwiązania kwestii własności religijnej, komunalnej, a także prywatnej - donosi "Newsweek" w wydaniu internetowym. Dokument mówi nie tylko o rekompensatach za nieruchomości, ale też za utracone dzieła sztuki czy papiery wartościowe. To znacznie poszerza grono uprawnionych do ubiegania się o pieniądze z polskiego budżetu, bo do tej pory brano pod uwagę jedynie wypłaty za nieruchomości.


Profesor Zbigniew Lewicki przypomniał, że rozmaite władze amerykańskie już od lat 90-tych naciskają na rząd polski by uporał się z dziedzictwem drugiej wojny światowej. Zdaniem profesora, rezolucja kongresmenów może się szybko przerodzić w konkretne posunięcia - na przykład liczne pozwy przed amerykańskimi sądami. Dotąd administracja rządowa stała na stanowisku, że Polska nie może być stroną w takich sprawach ponieważ nie podlega jurysdykcji amerykańskich sądów. Zdaniem profesora Lewickiego, pod naciskiem Kongresu sytuacja może się zmienić.

Zbigniew Lewicki uważa, że rezolucja jest znakiem, że w Ameryce pamiętają o kwestii wyrównania strat obywateli polskich zamieszkałych za granicą. Problem prawny, który jest wynikiem przejęcia części majątków przez PRL, łatwo może przerodzić się w sprawę polityczną.

Profesor przypomniał, że wszystkie państwa europejskie rozwiązały już kwestię majątku zagrabionego podczas wojny zwracając mienie lub wypłacając rekompensaty osobom, które je utraciły na rzecz skarbu państwa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się