Menu Region

Na Białorusi obchodzą dziś święto żołnierzy AK

Na Białorusi obchodzą dziś święto żołnierzy AK

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Polacy na Białorusi świętują 15. rocznicę powstania Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. W Grodnie spotkali się żyjący jeszcze żołnierze AK i rodziny zmarłych. Uroczystości związane z rocznicą powstania Stowarzyszenia rozpoczęły się mszą świętą w intencji bohaterów walk o niepodległość Polski.
Jak mówi wiceprzewodniczący Związku Polaków na Białorusi Józef Porzecki, pamięć o żołnierzach Armii Krajowej wciąż jest żywa na Ziemi Grodzieńskiej. Od kilku lat staraniem Związku Polaków odnawia się mogiły AK-owców i przypomina młodemu pokoleniu Polaków o ich bohaterstwie.

Prezes Związku Sybiraków Halina Jakołcewicz uważa, że największym uhonorowaniem żyjących jeszcze żołnierzy Armii Krajowej jest przyznanie im Karty Polaka. "Oni przez ponad 60 lat czekali na oficjalne potwierdzenie swojej przynależności do narodu polskiego" - przypomina Halina Jakołcewicz.

Byłych żołnierzy AK i ich rodziny szczególną opieką otoczył polski konsulat w Grodnie. Mogą liczyć na opiekę medyczną, pomoc socjalną i bezpłatne wizy do Polski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się