Menu Region

Ewakuacja Rosjan z Arktyki

Ewakuacja Rosjan z Arktyki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rosyjscy polarnicy przygotowują się do awaryjnego opuszczenia obozu w Arktyce. Lód, na którym przebywają naukowcy, zaczął gwałtownie topnieć i wyprawę trzeba było pospiesznie przerwać.
Zespół dwudziestu polarników znajduje się na krze lodowej. Gdy zakładali obóz w zeszłym roku, miała ona bezpieczne wymiary - trzy na pięć kilometrów. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy uczestnicy wyprawy przetrwali noc polarną i kontakty z białymi niedźwiedziami; nie dali sobie jednak rady ze zbyt wysokimi temperaturami. Ich kra stopniała o 90 procent i to o kilka miesięcy szybciej niż przypuszczano.Polarnicy ze zniecierpliwieniem czekają teraz na okręt, który zawiezie ich na stały ląd.

Kanadyjscy naukowcy podali, że arktyczny lód zaczął w tym roku topnieć o miesiąc wcześniej niż zwykle i że tego lata pokrywa lodowa może po raz kolejny skurczyć się do rekordowo niskich poziomów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się