Menu Region

Kryzys kredytów hipotecznych zmusił USA do przejęcia...

Kryzys kredytów hipotecznych zmusił USA do przejęcia prywatnego banku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Amerykański rząd przejął kontrolę nad duży prywatnym bankiem IndyMac. By ochronić jego klientów władze USA będą musiały wyłożyć z budżetu kilka miliardów dolarów.
IndyMac z siedzibą w Kalifornii działał na rynku ryzykownych kredytów mieszkaniowych. Udzielając pożyczek nie wymagał dokładnej dokumentacji finansowej od swoich klientów. Gdy na amerykańskim rynku nieruchomości doszło do kryzysu, wielu z nich stało się niewypłacalnych. W ostatnich tygodniach IndyMac zanotował duże straty finansowe. Klienci masowo zaczęli więc wycofywać swoje depozyty. To z kolei zachwiało płynnością finansową banku.


Wczoraj amerykański rząd przejął kontrolę nad IndyMac. Wszystkie oddziały banku zostały zamknięte a bankomaty zablokowane. Władze USA zapowiedziały, że w przyszłym tygodniu bank wznowi działalność jako instytucja federalna a wszyscy, którzy mają w nim konta ponownie uzyskają dostęp do swoich pieniędzy.

Przejęcie wartego 32 miliardy dolarów IndyMac jest drugą co do wielkości interwencją rządu USA o na rynku bankowym. Największa miała miejsce w 1984 roku, kiedy władze federalne przejęły bank Continental Illinois, którego kapitał wynosił 40 miliardów. Biuro Nadzoru Bankowego szacuje, że uratowanie IndyMac będzie kosztować amerykańskich podatników od 4 do 8 miliardów dolarów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się