Menu Region

Emigrant dostanie zwrot podatku

Emigrant dostanie zwrot podatku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Dąbrowski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Wielka radość wśród rodaków zatrudnionych poza Polską - Sejm uchwalił abolicję dla tych, którzy nie płacili podatków w kraju.
Ich zaległości wraz z odsetkami zostaną umorzone. Zaś ci, którzy w swoim czasie rozliczyli się według metody zaliczenia proporcjonalnego, czyli zapłacili podatek za granicą i w kraju, mogą liczyć na jego zwrot.

Te korzystne dla emigrantów rozwiązania obejmą wszy- stkie legalne dochody z pracy za granicą uzyskane w latach 2002-2007. Cieszą się z nich zwłaszcza Polacy związani zawodowo z Wielką Brytanią, która po wejściu Polski do Unii Europejskiej stała się popularnym miejscem emigracji zarobkowej.
W odniesieniu do tego kraju niekorzystne zasady opodatkowania pracy zniesiono dopiero z początkiem 2007 r. Wciąż jednak obowiązują one między innymi w stosunku do Australii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Każdorazowo podstawą do skutecznego umorzenia zaległości czy uzyskania zwrotu podatku będzie wniosek, który zainteresowana osoba powinna dostarczyć do urzędu skarbowego. Na złożenie wniosku o zwrot podatku za 2002 r. podatnicy będą mieli dwa miesiące (a nie miesiąc, jak chciał rząd) od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw - wtedy nowe prawo wejdzie w życie. Czeka na to także Ministerstwo Finansów, które musi opracować wzory wniosków.

Jednak sam wniosek nie wystarczy. W urzędzie skarbowym będzie trzeba również złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające rozliczenie podatku za granicą.

Przyjęcie ustawy przez parlament to realizacja pomysłu Platformy Obywatelskiej ogłoszonego przed ponad rokiem. Jednym z haseł wyborczych Donalda Tuska było wdrożenie specjalnego programu zachęcającego Polaków do powrotu do kraju. Choć wprowadzenie nowych uregulowań będzie kosztować budżet państwa 826 mln zł, za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy obecni na sali posłowie, bez względu na klubowe barwy.

Część parlamentarzystów jednak ubolewa, że z przedwyborczych zapowiedzi zachęt do powrotów na razie zmaterializowała się jedynie idea podatkowej abolicji.

O abolicję podatkową apelowali od lat polscy emigranci. Problem stał się palący po wejściu Polski do UE, gdy wielu Polaków wybrało się do pracy za granicą. Ci, którzy wyjechali do Niemiec czy Francji, nie mieli problemu - płacili podatki tylko tam. Natomiast pracujący w Wielkiej Brytanii musieli płacić PIT także w Polsce. Nowe rozwiązania gwarantują, że teraz polski fiskus przestanie emigrantów nękać.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Oddaję 1% na dzieciaki dołącz do mnie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tiktak99 (gość)  •

W tym rok rozliczenie wykorzystuje na przekazane 1% na rzecz Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Nie wiedziałem, że będzie to takie proste, wystarczyło uzupełnić pit przez program ze strony pomocdzieciom.eu a ich KRS sam się wpisał. Mam nadzieję, że Ciebie też obchodzą chore maluchy i pomożesz im oddając 1% przy rozliczeniu.

odpowiedzi (0)

skomentuj