Menu Region

Rosja oskarża Brytyjczyka o szpiegostwo

Rosja oskarża Brytyjczyka o szpiegostwo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
"Wielka Brytania i Rosja stoją w obliczu nowej konfrontacji dyplomatycznej" po oskarżeniu o szpiegostwo brytyjskiego radcy handlowego w Moskwie - pisze "The Guardian". W opinii dziennika oskarżenie jest odwetem za ujawnienie przez BBC, że Aleksandra Litwinienkę otruto na polecenie rosyjskich władz.
"The Guardian" informuje, że brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, iż radca handlowy ambasady w Moskwie Chris Bowers został oskarżony przez Rosjan o szpiegostwo.

Rzecznik ministerstwa uchylił się jednak od odpowiedzi, czy Bowers miał cokolwiek wspólnego z brytyjskim wywiadem. Rosyjskie media podają, że Bowers jest wysokim urzędnikiem brytyjskiej służby wywiadowczej i w latach 90. krążył po Uzbekistanie, podając się za reportera BBC.

Dziennik "The Guardian" rozmawiał z rosyjskim ambasadorem w Londynie Jurijem Fiedotowem, który narzekał na wrogie Rosji komentarze BBC i innych mediów wracających do sprawy otrucia Aleksandra Litwinienki. Zdaniem ambasadora jest to "zorganizowana kampania", która nie służy poprawie stosunków dwustronnych.

"The Guardian" przypomina, że na szczycie G-8 w Hokkaido premier Gordon Brown spotkał się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i chciał zamknąć kilka drażliwych spraw rzucających cień na stosunki między Londynem a Moskwą. Spotkanie nie przyniosło jednak żadnych efektów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się