Menu Region

Jakie łyżwy wybrać - figurowe czy hokejowe?

Jakie łyżwy wybrać - figurowe czy hokejowe?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
2Komentarze Prześlij Drukuj
Doradza Anna Ilecka, ekspert od sprzętu do uprawiania sportów zimowych. Jeździ na łyżwach od 11 lat.4
Do nauki jazdy lepsze są łyżwy plastikowe, gdyż zapięte klamry dobrze usztywniają kostkę. Są bardziej komfortowe, bo w środku mają miękki kapeć (podobnie jak w rolkach), dzięki czemu stopa nie jest ściśnięta. Kapcie mają również minusy - jeśli but zostanie źle zapięty, mogą się przesuwać.

Łyżwy skórzane równie dobrze trzymają kostkę, ale są twardsze, początkowo mniej wygodne, a stopa musi się dłużej do nich przyzwyczajać.
Dla osoby początkującej może to być czasem większym utrudnieniem. Łyżwy skórzane są trwalsze, pod warunkiem że materiał, z którego zostały zrobione, to rzeczywiście prawdziwa skóra. Wiele firm wykorzystuje do produkcji tworzywo lub materiały skóro- podobne, nie informując o tym klientów.

Jeśli planujemy częstą jazdę na łyżwach, warto kupić sprzęt firmowy z wyższej półki. Wtedy trzeba liczyć się z wydatkiem 300-400 zł. Nieco tańsze będą modele dziecięce.

Jeśli chcemy jeździć rekreacyjnie od czasu do czasu, możemy kupić tańsze łyżwy lub ze średniej półki cenowej. Dla dzieci do 100 zł, dla dorosłych do 170 zł. Dziecięca stopa szybko rośnie, a zatem, aby nie kupować sprzętu co rok, warto zdecydować się na łyżwy rozsuwane, powiększane co sezon.

Łyżwy figurowe nie cieszą się powodzeniem u dorosłych mężczyzn, za to kobiety coraz chętniej wybierają łyżwy hokejowe. Wiele pań było rozczarowanych, kiedy rozmiary hokejówek zaczynały się od 40 numeru. Od trzech sezonów są już dostępne damskie łyżwy hokejowe w rozmiarze od 37 do 41.

Przy zakładaniu łyżew musimy zwrócić uwagę na mocne usztywnienie kostki. Szczególnie ważne jest to w przypadku łyżew hokejowych, gdyż w nich cholewka buta jest bardzo szeroka, nieprzylegająca do ciała. Mocne zasznurowanie, związanie czy zapięcie klamer uchroni nas przed skręceniem kostki lub złamaniem nogi.

Łyżwy podzielone są na trzy kategorie: dziecięce, damskie i męskie. Zwróćmy na to uwagę przy zakupie, gdyż łyżwy dziecięce (nawet te, które po powiększeniu osiągają rozmiar 40) przewidziane są na mniejszą masę ciała. Gdyby zaczął używać ich dorosły, mogłyby się pokruszyć i połamać.

Kupić czy wypożyczać? Najlepiej kupić. Zwłaszcza jeśli chcemy się dopiero uczyć. Łyżwy z wypożyczalni są przeważnie rozchybotane, musiały układać się do stóp setek osób. Nie wszyscy jeździli na nich we właściwy sposób. Niektórzy krzywili płozy, inni zaginali skórę tak, że zgięcia i załamania zostały już na zawsze. Jeśli więc musimy wypożyczyć, to zdecydujmy się na plastikowe. Opracowała Sonia Ross

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Temat opisu

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bazi (gość)  •

Opracowanie jest beznadziejne w porówaniu do tematu. Temat nawiązuje do tego które łyżwy, jakie powinny być: wygodniejsze, które lepiej wybrać, a nie jakie ile kosztują i ile chcemy na nich jeździć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

brak odpowiedzi na pytanie postawione w temacie

+157 / -63

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xsexse (gość)  •

(jak w temacie)

odpowiedzi (0)

skomentuj