Gdańsk: Sąd zadecydował, że Piotruś pozostanie w Polsce z...

  Gdańsk: Sąd zadecydował, że Piotruś pozostanie w Polsce z mamą

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W czwartek sąd zadecydował o przyszłości trzyletniego Piotrusia, syna Małgorzaty Muchowskiej i Dimitriosa Laskosa. To były wielkie emocje - najpierw lęk, potem ogromna radość matki.
  Dimitrios i Małgorzata poznali się w Australii. Wzięli tam ślub. Był 2006 rok. Urodził się Piotruś. Krótko po ślubie zaczął się jednak dramat. Małgorzata twierdzi, że była poniżana i więziona w domu. Jej mąż zaciągał kolejne kredyty, których nie zamierzał spłacać. - Część z nich brał na firmę, której właścicielką, na podstawie fałszerstw, byłam ja - dodaje.

  W efekcie groziła jej sprawa karno-skarbowa w greckim sądzie. Po jakimś czasie Polka, za wiedzą i zgodą męża, wróciła z synkiem do rodzinnego Tczewa.

  W listopadzie 2007 roku do sądu wpłynął pozew o rozwód. Dimitrios wykorzystał przepisy podpisanej przez Polskę Konwencji Haskiej, regulującej prawa rodziców i dziecka.
  Wystąpił o nakazanie powrotu dziecka do Australii. Sprawa nabrała charakteru międzynarodowego. Sąd pierwszej instancji przyznał rację Polce. Grek się odwołał. W czwartek sąd po raz drugi postanowił, że trzylatek pozostanie w Polsce.

  - Będą to najpiękniejsze święta w moim życiu - mówi uradowana matka. - Mogę być spokojna o względy prawne, ale mam świadomość, że to nie koniec. Dzięki ochronie policji jesteśmy w miarę bezpieczne. Jednak wiem, że on planuje porwanie Piotrusia. Póki co chcemy się cieszyć, ale jestesmy czujni.

  Skąd wiadomo, że Laskos planuje porwanie chłopca? Notatka z taką informacją wpłynęła do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości od australijskiego rządu. - Zresztą cały czas do mnie docierają informacje o zamiarach porwania - twierdzi Małgorzata Muchowska.

  Poprzednia rozprawa miała miejsce trzy tygodnie temu. Wówczas Grek wnioskował o włączenie do akt kolejnych dokumentów. Można było odnieść wrażenie, że gra na zwłokę.

  - Jak się okazało, te dokumenty świadczyły przeciwko niemu. Na sali sądowej wychodziły na jaw jego kłamstwa - opowiada Małgorzata Muchowska.

  Waldemar Drexler, który był obrońcą Muchowskiej, jest prawnikiem mieszkającym na stałe w Sydney.
  - To była bardzo trudna sprawa. Zwycięzcą jest dziś również sąd - powiedział mecenas po rozprawie. - To dobrze, że wykazał odwagę w tej międzynarodowej sprawie. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego postanowienie to można nazwać rewolucyjnym.

  Senator Dorota Arciszewska - Mielewczyk uczestniczyła w rozprawach w charakterze "osoby godnej zaufania" - Takich spraw będzie coraz więcej, coraz więcej będzie małżeństw mieszanych. - mówi. - W tej sytuacji sądy muszą mieć narzędzia, by mogły wykazać się taką odwagą, jak dziś. Konwencja Haska musi być obudowana polskimi aktami wykonawczymi. Jako polityk muszę brać pod uwagę wszystkie możliwości, a jako matka nie wyobrażałam sobie innego postanowienia sądu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama