Menu Region

Postępowanie sądowe wobec gen. Kiszczaka umorzone

Postępowanie sądowe wobec gen. Kiszczaka umorzone

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie wobec byłego szefa MSW generała Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników w kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku. Sąd uznał nieumyślną winę generała. Prokurator domagał się skazania Kiszczaka na 4 lata więzienia.
Czesław Kiszczak pojawił się na ogłoszeniu wyroku. Wczoraj, w ostatnim słowie domagał się uniewinnienia. Również o uniewinnienie wnosił jego obrońca Grzegorz Majewski.

Czesław Kiszczak mówił, że nie jest odpowiedzialny za śmierć górników. Przekonywał sąd, że szyfrogram o zasadach użycia broni, który podpisał, nie był podstawą działania pododdziałów pacyfikujących kopalnię w pierwszych dniach stanu wojennego. Dodał, że żaden z oskarżonych w procesie w Katowicach pacyfikujących kopalnie Wujek I Manifest Lipcowy nie zeznał, że działał na podstawie tego szyfrogramu.

Generał Kiszczak powiedział, że został oskarżony bezpodstawnie, z przyczyn politycznych. Dodał, że zakazał strzelania do strajkujących robotników. Jednocześnie przekonywał, że milicjanci, którzy strzelali, czynili tak w obronie przed strajkującymi, którzy atakowali ich żelaznymi łomami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami.

Postępowanie sądowe wobec 82-letniego generała Kiszczaka toczyło się od 16 lat. W pierwszym procesie Czesław Kiszczak został uniewinniony. Po uchyleniu tego wyroku przez sąd apelacyjny, odbył się ponowny proces w którym skazano Kiszczaka na 2 lata więzienia. Ten wyrok również został uchylony i proces odbył się ponownie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się