Kuchnia kaszubska

Alicja Zielińska
Morze, jeziora, rozległe lasy i łany zbóż. Do tego fantastyczne regionalne jedzenie. To Kaszuby właśnie. Jeśli macie zamiar przekonać się, jak smakuje ta kraina i gdzie w niej zjeść - przeczytajcie nasz przewodnik

Kuchnia kaszubska jest bardzo charakterystyczna: od dawien dawna dominowały w niej ryby. Nic dziwnego, Kaszuby to kraina położona nad morzem, a ponadto jest tu mnóstwo jezior. Z mięsiwa na miejscowych stołach zawsze pojawiał się drób (trzymało się go niemal w każdej zagrodzie), głównie gęsina. Inne mięsa były kiedyś przyrządzane wyłącznie od święta. Nie brakowało za to ziemniaków pod różnymi postaciami, marchwi i buraków czy - mało gdzie indziej popularnej - brukwi. Każda gospodyni chętnie korzystała ze zbieranych po lasach grzybów, jagód czy i borówek. Na deser jadano truskawki kaszubskie, bo ten region to truskawkowe zagłębie. Wiele z tych tradycyjnych potraw podaje się tu i dziś. Jak zgodnie twierdzą i miejscowi, i turyści, kuchnia kaszubska jest prosta i smaczna. Ryby (morskie i pochodzące z miejscowych jezior i rzek) przyrządza się na wiele sposobów: smażone, gotowane, w galaretach, wędzone czy w zalewach. Również dziś niezwykle popularne są dania z drobiu, a szczególnie z gęsiny. Kaszubskie gospodynie przygotowują z niej tzw. okrasę: drobniutko siekają surowe mięso z całej gęsi, układają je w glinianych garnkach i zasypują solą. Okrasa wykorzystywana jest jako dodatek do zup lub na chleb. Jedną z najsmaczniejszych miejscowych potraw jest smalec ze swojskim chlebem i ogórkiem kiszonym. Podczas letnich festynów stoiska z tym specjałem są oblegane. Na uwagę zasługuje też danie serwowane wyłącznie na Kaszubach z okazji wielkich wydarzeń i świąt - kura gotowana z białym sosem i rodzynkami. Potrawy przyrządzane według dawnych przepisów chętnie podaje się w licznych tu restauracjach i zajazdach.

10 restauracji, które warto odwiedzić
1. Checz Rybacka Adres: Borowo, ul. Jeziorna 2 Tel.: 058 685 34 04 Godz. otwarcia: 11-22 Ceny: wysokie Charakterystyka: wystrój w stylu rybackim Warto spróbować: soli w sosie koperkowym, wachlarza ryb (trzy rodzaje) Ocena obsługi: 5 (szybka i uśmiechnięta)

2. Złota Jesień Adres: Kartuzy, ul. 3 Maja 36 Tel.: 058 681 15 83 Godz. otwarcia: pon. - sob. 7-23 Ceny: przystępne Charakterystyka: nietypowy, leśny klimat Warto spróbować: kaczki po gdańsku z kopytkami i czerwoną kapustą, śledzia po kaszubsku, polewki rybnej Ocena obsługi: 5 (potrafi doradzić)
3. Pod Żurawiem Adres: Egiertowo
Tel.: 058 684 15 45 Godz. otwarcia: pon. - pt. 11-21 (do ostatniego klienta) Ceny: przystępne Charakterystyka: trzy niezależne duże sale bankietowe, klimatyzowane Warto spróbować: zrazów z ziemniakami, pieczonego dzika, prosiaka i baraniny Ocena obsługi: 5 (sprawna)

4. Kozi Gród Adres: Pomlewo koło Gdańska, ul. Leśników 3 Tel.: 058 692 07 80 Godz. otwarcia: 8-10.30 - śniadania; 13-22 - pozostałe posiłki Ceny: wysokie Charakterystyka: duże pomieszczenie z przeszkloną ścianą Warto spróbować: wielu dań z dziczyzną (w zestawach) Ocena obsługi: 5 (miła)

5. Restauracja Gdańska Adres: Gdańsk, ul. św. Ducha 16/24 Tel.: 058 305 76 71 Godz. otwarcia: 12-24 Ceny: wysokie Charakterystyka: pięć sal urządzonych z przepychem na wzór dawnego Gdańska Warto spróbować: gęsi gdańskiej, raczków, sandacza Ocena obsługi: 5 (klient czuje się tu ważny)

6. Pod Wieżą Adres: Szymbark Tel.: 058 684 38 25 Godz. otwarcia: 11-20 Ceny: na każdą kieszeń Charakterystyka: na ludową nutę Warto spróbować: golonki po szymbarsku, zupy z węgorza, ziemniaków zasmażanych z mlekiem Ocena obsługi: 5 (gościnna)

7. Nordowi Mol Adres: Celbowo, przy trasie na Półwysep Helski, między Redą a Puckiem Tel.: 058 673 20 02 Godz. otwarcia: 12-22 Ceny: niskie Charakterystyka: urządzona w XIX-wiecznym kaszubskim klimacie Warto spróbować: pierogów kosiarza - z farszem mięsnym okraszanych boczkiem, ziemniaczanych cepelinów z mięsem Ocena obsługi: 5 (sprawna i miła)

8. Kaszubski Młyn Adres: Wierzchucino koło Dębek Tel.: 058 673 57 70 Godz. otwarcia: 12-22 Ceny: średnie Charakterystyka: młyn wodny z początku XX wieku Warto spróbować: zupy rybnej z owocami morza, roladek z soli na sosie porowym, grillowanych żeberek żony młynarza Ocena obsługi: 5 (z ochotą doradzi)

9. Zamek Adres: Bytów, ul. Zamkowa 2 Tel.: 059 822 20 94, Godz. otwarcia: 7-22, w święta8-22 Ceny: średnie Charakterystyka: pomieszczenia w stylu gotyckiego zamku Warto spróbować: zupy z wreków (z brukwi), talerza zamkowego (zestaw trzech mięs), fileta z gęsi w sosie żurawinowym Ocena obsługi: 5 (daje do zrozumienia klientowi, że to właśnie on jest tu panem na zamku)

10. Pałac Below Adres: Sławutówko, w drodze na Półwysep Helski Tel.: 058 673 84 17 Godz. otwarcia: 12-21 Ceny: dość wysokie Charakterystyka: pałac z 1912 r. Warto spróbować: zupy krabowej, combra z sarny z borowikami, talerza dubrownickiego Ocena obsługi: 5 (sympatyczna)

10 regionalnych specjałów, których warto spróbować:
1. Ogórki kartuskie. Słynne ogórki konserwowe są dziełem rodzimej firmy Eurofoods z Kartuz. Dodawane do nich paski papryki, cebulka, czosnek i kaszubska źródlana woda sprawiają, że to świetna przystawka do każdego posiłku.
2. Śledzie po kaszubsku. Na różne sposoby: w oleju z cebulką, w occie czy w śmietanie. Do nabycia przede wszystkim w sklepach spożywczych powiatu kartuskiego.
3. Kaszubski smalec. Chrupiące skwarki w białym niemal puchu na swojskim chlebie z dodatkiem ogórka małosolnego - tego smaku nie da się opisać, po prostu trzeba koniecznie spróbować.
4. Zupa rybna. Przyrządzana na różne sposoby, zależnie od okoliczności. Najznakomitsza zupa z węgorza z sosem koperkowym serwowana jest w Szymbarku w restauracji Pod Wieżą.
5. Potrawka z kury z rodzynkami. Jej sekret tkwi w sosie z rodzynkami. Tę typowo kaszubską potrawę możemy zamówić w Celbowie w restauracji Nordowi Mol.
6. Kuch na młodzach (kaszubska drożdżówka). By spróbować tego drożdżowego ciasta, należy wybrać się do gospodarstwa agroturystycznego Bernadety Puzdrowskiej w Ostrzycach. Młodzowy kuch został zarejestrowany w spisie potraw regionalnych.
7. Plince. One również znajdują się w spisie specjalności Bernadety Puzdrowskiej z Ostrzyc. Są to placki ziemniaczane z różnymi dodatkami, np. płatkami owsianymi.
8. Ruchanki. To niewielkie placki z ciasta drożdżowego smażone na rozgrzanej płycie. Często serwowane są przy okazji Jarmarku Wdzydzkiego odbywającego się w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.
9. Domowy chleb.
Wypiekany z żytniej mąki z dodatkiem roztartych ziemniaków. Najpyszniejszy można kupić w Stężycy Szlacheckiej. Wart spróbowania jest również chleb dworski - razowy z dodatkiem mielonych orzechów włoskich. To specjalność piekarni w Kartuzach.
10. Prażnica (jajecznica) - jajka rozbija się bezpośrednio na gorący wysmażony boczek, przyprawia solą i pieprzem. Można dodać trochę mąki, wtedy oszczędza się na jajach! Na Półwyspie Helskim sporządza się jajecznicę z węgorzem. Różne warianty prażnicy serwuje Tawerna Mestwin w Gdańsku.

Przepisy:
Kaszubskie kotlety mielone z ryby
Składniki: 25 dag filetów z dorsza (mintaja, morszczuka) tyle samo świeżego boczku 1 kajzerka pół szklanki mleka 1 jajo 3 łyżki oleju 1 łyżeczka majeranku, pieprz, sól bułka tarta do smażenia Sposób przygotowania: Umytą i osuszoną rybę, boczek oraz namoczoną w mleku bułkę odcisnąć i zmielić. Dodać jajo, majeranek, pieprz oraz sól, wyrobić masę. Formować owalne kotleciki, obtaczać w tartej bułce i smażyć na rozgrzanym oleju. Podawać z ziemniakami z wody, surówką oraz sosami.

Potrawka z kury w sosie słodko-kwaśnym z rodzynkami
Składniki: 1 porcja kury rosołowej 1 duża porcja włoszczyzny 4 szklanki ryżu mleko kilka łyżek mąki pszennej 5 żółtek 1 ćwiartka masła pół szklanki śmietany 1 szklanka rodzynek sól, pieprz, sok z 1 cytryny cukier Sposób przygotowania: Ugotować rosół. Ryż wsypać do wrzącego mleka, dodać odrobinę masła i sól, wymieszać i zostawić na ogniu, aż napęcznieje. W rondlu stopić ćwiartkę masła, dodać mąkę i dokładnie połączyć, żeby nie było grudek. Zalać masę zimnym rosołem i mieszać, aż zrobi się gładka. Dodać śmietanę, sok z cytryny i cukier do smaku. Żółtka rozetrzeć w odrobinie zimnej wody i ostrożnie mieszając, dodać do sosu. Na koniec wsypać garść sparzonych rodzynek. Ugotowaną kurę z rosołu oddzielić od kości i ułożyć na talerzu. Dodać ryż. Polać sosem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl