Menu Region

Chiny ostrzegają Francję ws. spotkania z Dalajlamą

Chiny ostrzegają Francję ws. spotkania z Dalajlamą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wkrótce po zapowiedzi prezydenta Nicolas Sarkozy'ego , że weźmie udział w inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, doszło do nowej próby sił między Francją a Chinami.
Ambasador Kong Kuan powiedział grupie francuskich dziennikarzy, że planowane spotkanie prezydenta Sarkozy'ego z Dalajlamą będzie miało poważne konsekwencje dla stosunków francusko-chińskich. Duchowy przywódca Tybetu ma przebywać we Francji między 12 a 23 sierpnia, gdy w Chinach rozgrywane będą Igrzyska Olimpijskie.

Francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner wezwał na rozmowę ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej, aby ten wytłumaczył mu sens gróźb skierowanych pod adresem Francji. Stosunki na linii Paryż-Pekin są napięte od czasu trudności, na jakie natknęła się nad Sekwaną sztafeta ze zniczem olimpijskim. Doszło wtedy do licznych incydentów.

Po spotkaniu z ministrem Kouchnerem, chiński ambasador oświadczył prasie, że Pekin zdecydowanie sprzeciwia się spotkaniu prezydenta Sarkozy'ego z Dalajlamą. Decyzja Sarkozy'ego, by wziąć udział w inauguracji Igrzysk w Pekinie, wywołuje skrajnie odmienne komentarze. Spotkanie z Dalajlamą obliczone jest na zmniejszenie fali krytyki pod adresem prezydenta Francji ze strony organizacji obrony praw człowieka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się