Menu Region

Przelewy emigrantów coraz większe

Przelewy emigrantów coraz większe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

Prześlij Drukuj
Funt słabnie, złotówka się umacnia, a polscy emigranci z Wysp przesyłają do kraju coraz więcej pieniędzy.
Bankowcy szacują, że wartość przepływów finansowych z Wielkiej Brytanii i Irlandii wzrośnie w 2008 r. o ponad miliard złotych w porównaniu do ubiegłego roku. Jeśli te prognozy się sprawdzą Polacy z Wielkiej Brytanii prześlą w tym roku do kraju aż 7 mld zł, a z Irlandii ponad 6 mld zł.

Emigranci zarabiają coraz więcej i więcej oszczędzają. Tym chętniej więc lokują zarobione pieniądze w Polsce.

- Liczba kont zakładanych przez Polaków w banku Citi UK systematycznie rośnie. Wzrasta też liczba przelewów wykonywanych z naszego banku za granicą do Polski - potwierdza Dorota Szostek z Citi Handlowego.

Ekonomiści z Raiffeisen Bank potwierdzają, że z miesiąca na miesiąc liczba transakcji w funtach rośnie i ta tendencja nie powinna się zatrzymać. Dlaczego? - Dopóki będą Polacy na Wyspach, dopóty będą przesyłać pieniądze do kraju i nie ma większego znaczenia to, czy waluta słabnie - uważa Andrzej Romanowicz z Raiffeisen Banku.

Do przekazywania pieniędzy zachęcają emigrantów niskie opłaty za przelewy. W ubiegłym tygodniu BZ WBK wprowadził jedynie 2,5 funta opłaty za transakcję, bez względu na wysokość wpłacanej kwoty.

A jeszcze w 2004 r. Polacy woleli przekazać pieniądze dla rodzin kierowcy autokaru, bo opłaty za przelewy pożerały jedną czwartą wypłaty. Od kiedy na brytyjski i irlandzki rynek weszły polskie banki z lepszymi ofertami, Polacy mogą sobie pozwolić na większe przelewy.

Taką tendencję pokazują dane Narodowego Banku Polskiego. Wynika z nich, że od 2004 r. wartość przekazywanych pieniędzy z Wielkiej Brytanii wzrosła z 2,5 mld do 6,1 mld zł, a z Irlandii z niecałego miliarda do 5 mld zł.

Ekonomiści szacują, że jednorazowo przekazywane kwoty nie są wysokie - średnio od 150 do 300 funtów. Dlatego twierdzą, że oszczędności emigrantów trafiają głównie do ich rodzin w kraju. Prof. Krystyna Iglicka, autorka badań nad migracjami zarobkowymi z Polski do Wielkiej Brytanii, ma inne zdanie: pieniądze inwestowane są głównie w zakup mieszkań w Polsce. - Większość z oszczędzających emigrantów chce kupić w Polsce mieszkanie. To wciąż wymarzona inwestycja - ocenia Iglicka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się