Menu Region

HCP: Cegielski dostarczy silniki i wypłaci odprawy...

HCP: Cegielski dostarczy silniki i wypłaci odprawy zwolnionym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Monika Kaczyńska

Prześlij Drukuj
Cegielski dostarczy dwa silniki wraz z prądnicami i systemami odzysku ciepła dla elektrowni na olej rzepakowy, budowanych pod Londynem. Kontrakt podpisano dzisiaj. Budowa pierwszego z silników, na licencji MAN-a zostanie ukończona w październiku przyszłego roku, kolejnego w grudniu.
Ostateczny odbiór na miejscu przewidziano w połowie 2012 roku. Wartość kontraktu to 21,5 mln euro. Inwestorem jest firma Blue NG, zaś generalnym wykonawcą elektrowni inna brytyjska firma Land Marine. HCP jest podwykonawcą tej ostatniej.

Na razie to jedyne zamówienia Cegielskiego na przyszły rok. Aby zapewnić firmie względnie spokojny byt, podobnych silników trzeba byłoby zbudować w ciągu roku 12.
Prezes HCP Jarosław Lazurko liczy na kolejne kontrakty z Anglii. - W połowie przyszłego roku zostaną rozpisane przetargi na 8 podobnych elektrowni. Jest duża szansa, że i do nich będziemy dostarczać silniki - zapewnia.

W przetargu na podlondyńskie elektrownie wystartowało pięć firm. Każda z nich uwzględniała w swojej ofercie silnik z "Ceglorza". Ważne też, że silniki dla elektrowni różnią się od okrętowych jedynie tym, że mają instalację do odzysku ciepła z wydechu.

Podpisanie kontraktu sprawiło, że właściwie od razu można rozwiązać sprawę niewypłaconych 10 listopada odpraw. - Ponieważ mamy tę umowę, możemy zaciągnąć kredyt komercyjny na odprawy - powiedział wczoraj prezes. - To dodatkowy koszt, ale zdecydowaliśmy się to zrobić. Byli pracownicy dostaną wszystkie należne pieniądze najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu.

Już wczoraj około 60 proc. pracowników miało na kontach pensje. Pozostałe przelewy zostaną dokonane dziś. Wśród osób, które otrzymały już pieniądze, bądź dostaną je dzisiaj, są także takie, które od 1 listopada przestały w Cegielskim pracować.

- Ci, którzy otrzymali wypowiedzenia we wrześniu za październik dostali jeszcze normalną wypłatę. I te pieniądze już mają na kontach lub będą mieli jutro - wyjaśniał Jarosław Lazurko. - Do tego należy im się odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia wysokości dwóch pensji i odprawa - w zależności od stażu od jedno- do trzymiesięcznego wynagrodzenia. Na te ostatnie wypłaty zaciągniemy kredyt komercyjny.

Aby spłacić wszystkie należności dla zwolnionych pracowników, Cegielski będzie musiał pożyczyć dodatkowo około 4 milionów złotych. Pożyczka podobnej wysokości, tyle że zaciągnięta w Agencji Rozwoju Przemysłu pozwoliła zapłacić pensje za październik.

Czas na restrukturyzację i zdobywanie nowych zamówień mają dać HCP wpływy ze sprzedaży Fabryki Pojazdów Szynowych. Nie jest jeszcze pewne, czy zostanie ona przejęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu czy wystawiona na otwarty przetarg.
Cegielski wiąże też nadzieje na przetrwanie z produkcją części do spalarni śmieci oraz dużych zaworów dla przemysłu.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się