Menu Region

Jutro wyrok w procesie Kiszczaka

Jutro wyrok w procesie Kiszczaka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Jutro sąd wyda wyrok w sprawie Czesława Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników w kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku.
Kiszczak w ostatnim słowie domagał się uniewinnienia. Powiedział, że nie jest odpowiedzialny za śmierć górników, ponieważ szyfrogram który podpisał nie był podstawą działania zomowców, pacyfikujących kopalnię.

Adwokat Kiszczaka Grzegorz Majewski wcześniej wniósł o uniewinnienie klienta. W mowie końcowej przekonywał, że generał nie jest autorem szyfrogramu dopuszczającego użycie broni wobec protestujących robotników w grudniu 1981 roku. Według obrońcy, Kiszczak miał jedynie podpisać ten szyfrogram.

Mecenas Majewski argumentował, że szyfrogram podpisany przez generała jest jedynie informacją o zasadach użycia broni opartą na treści dekretu o stanie wojennym. Informacja ta była kierowana do jednostek podległych ministrowi spraw wewnętrznych i scedowała na dowódców pododdziałów zwartych Milicji Obywatelskiej odpowiedzialność za ewentualne użycie broni.

Postępowanie sądowe wobec 82-letniego generała Kiszczaka toczy się od 14 lat. W pierwszym procesie Czesław Kiszczak został uniewinniony. Po uchyleniu tego wyroku przez sąd apelacyjny, odbył się ponowny proces w którym skazano Kiszczaka na 2 lata więzienia. Ten wyrok również został uchylony i proces toczy się ponownie.

Czesław Kiszczak nie przyznaje się do winy. Przekonuje, że działał w granicach obowiązującego wtedy prawa, a przed sądem postawiono go z powodów politycznych. Przed ostatnią rozprawą powiedział, że już wielokrotnie przepraszał rodziny poległych górników i składał im wyrazy ubolewania, z powodu śmierci ich bliskich.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się