Menu Region

Kondrusiewicz: Białoruś czeka na Benedykta XVI

Kondrusiewicz: Białoruś czeka na Benedykta XVI

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zapewnia, że Białoruś czeka na papieża Benedykta XVI.
Arcybiskup Kondrusiewicz potwierdził, że zaproszenie do odwiedzenia tego kraju przez papieża wystosował prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, ale Stolica Apostolska na razie oficjalnie nie ogłosiła przyjęcia zaproszenia.

Arcybiskup Kondrusiewicz podkreślił natomiast, że wierni czekają na papieża z niecierpliwością.
Papież Benedykt XVI przyjął pod koniec maja nowych ambasadorów, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.
Nowy ambasador Białorusi - Sergei Aleinik zapewnił go, że wolą jego rządu jest zacieśnienie współpracy z Watykanem, czego wyrazem była - między innymi - czerwcowa wizyta w Mińsku watykańskiego sekretarza stanu - kardynała Tarcisio Bertone.

Innym przejawem tej współpracy jest - jak ujawnia arcybiskup Kondrusiewicz - podjęcie działań nad opracowaniem porozumienia, na wzór Konkordatu, między Mińskiem a Watykanem. Metropolity mińsko-mohylewskiego mówi, że trudno przewidzieć kiedy porozumienie między Białorusią a Watykanem będzie gotowe. Jednak - jak podkreśla - Kościół katolicki na Białorusi mógłby wtedy korzystać z praw zagwarantowanych porozumieniem międzynarodowym, na przykład nauczania religii w szkołach czy wykładów na uniwersytetach.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz podkreślił, że środowiska uniwersyteckie na Białorusi są bardzo zainteresowane wykładami katolickich teologów, czego przykładem było - między innymi - wystąpienie kardynała Tarcisio Bertone. Na wykład watykańskiego sekretarza stanu na mińskim uniwersytecie przyszły tysiące ludzi.

Metropolita życzył Kościołowi w Polsce, aby dalej się owocnie rozwijał i aby kształtowało się jak najwięcej ludzi formatu Jana Pawła II. Arcybiskup Kondrusiewicz podkreślił, że papież-Polak - wraz z innymi europejskimi narodami, w tym białoruskim - budował przyszłość Europy.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz otrzymał nominację papieską na metropolitę mińsko-mohylewskiego we wrześniu ubiegłego roku. Wcześniej, przez 16 lat był administratorem apostolskim europejskiej części Rosji, a od 2002 roku -arcybiskupem powołanej wtedy archidiecezji Matki Bożej. 62-letni arcybiskup Kondrusiewicz urodził się niedaleko Grodna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się