Szczecin i Słupsk walczą o bursztynowego niedźwiadka...

  Szczecin i Słupsk walczą o bursztynowego niedźwiadka szczęścia

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia trafił do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Polskim naukowcom udało się odzyskać figurkę z muzeum w Stralsundzie. Teraz samorządowcy i muzealnicy ze Słupska protestują i zapowiadają staranie o odzyskanie figurki niedźwiadka.
  Tyle, że szczecińskie muzeum uważa, że liczące ponad pięć tysięcy lat bursztynowe cacko nie ma nic wspólnego ze Słupskiem.

  Bursztynowy niedzwiadek trafił z Niemiec do Szczecina ponad tydzień temu. Informacja ucieszyła słupskich samorządowców, którzy od lat starają się o odzyskanie figurki. " Mamy źródłowe informacje o pochodzeniu figurki ze Słupska" - mówi Marek Sosnowski z wydziału promocji słupskiego magistratu.

  Jednak Muzeum Narodowe w Szczecinie nie zamierza jej oddawać. Kierownik działu archeologicznego Krzysztof Kowalski mówi, że bursztynowy niedźwiadek do 1945-go roku był w muzeum w Szczecinie, potem w wojennej zawierusze zaginął by odnaleźć się w Stralsundzie. "To zawsze była nasza własność" - dodaje Kowalski.

  Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Mieczysław Jaroszewicz przyznaje, że niedźwiadek był w muzeum w Szczecinie, ale dopiero po roku 1920-ym. W roku 1879-ym został znaleziony na terenie Słupska. Jaroszewicz podkreśla, że będzie starał się o wypożyczenie niedźwiadka nawet na stałe by pokazywać go w Słupsku. Figurka przed 1945-ym rokiem była uznawana za szczęśliwą wróżbę dla miasta. Od kilku lat ponownie jest jednym z motywów promocyjnych Słupska.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LINK

   SŁUPCIO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   Poprawny link: http://www.slupcio.slupsk.edu.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SŁUPCIO

   WWW.SLUPCIO.SLUPSK.EDU.PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

   Słupski Miś od 26 lutego 2013 roku ma imię...

   Poznaj Najsłynniejszego Bursztynowego Niedźwiadka Szczęścia na: http://www.slupcio.slupsk.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama