Menu Region

Solidarność chce zamknąć sklepy w niedziele

Solidarność chce zamknąć sklepy w niedziele

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

Prześlij Drukuj
Solidarność chce, by w niedziele były pozamykane nie tylko hipermarkety, lecz także małe osiedlowe sklepy.
Solidarność rozpoczęła walkę o wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w dzień święty. Po wakacjach skieruje do Sejmu obywatelski projekt ustawy w tej sprawie.

By projekt został przyjęty, musi się pod nim podpisać co najmniej 100 tys. osób. Dlatego związkowcy zaczęli kampanię wśród pracowników hipermarketów. W centrach handlowych w podwarszawskich Jankach i Markach rozdawali ulotki i namawiali pracowników do wstąpienia do związków zawodowych. - Wywalczyliśmy już wolne święta, jeśli będzie nas więcej, wywalczymy też wolne niedziele - mówił do personelu sklepów Alfred Bundara z Solidarności pracowników handlu.

Obecnie zakaz handlu obowiązuje w 12 dni świątecznych w roku. Teraz związkowcy chcą pójść dalej. - Planujemy, że w pierwszym okresie sklepy w niedziele będą działały krócej, np. do 13. Następnie przyjdzie kolej na całkowity zakaz - tłumaczy Bundara.

Pomysł popierają pracownicy wielkich placówek. - Wolałbym niedzielę spędzać w domu. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że właśnie tego dnia najwięcej osób robi zakupy - mówi pracownik jednego z warszawskich Praktikerów.

Sceptyczni są ekonomiści. - Razem z niedzielnym handlem zniknie wiele punktów rozrywkowych w centrach handlowych. Ponadto trzeba też się liczyć ze wzrostem cen i zwolnieniami pracowników. Obawiam się, że ta regulacja uderzy głównie w samych pracowników - mówi Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Przeciwna jest PO. - Nie poprzemy tego projektu, bo to rozwiązanie jest szkodliwe dla gospodarki - mówi Tomasz Misiak, senator Platformy.

Ostrożny jest także PiS. - Trudno całkowicie zakazać w ten dzień handlu. Trzeba raczej pomyśleć o rozsądnym kompromisie - mówi poseł Tadeusz Cymański.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się