Menu Region

Czechy i USA podpisały umowę ws. tarczy

Czechy i USA podpisały umowę ws. tarczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Czechy i USA podpisały w Pradze umowę w sprawie budowy tarczy antyrakietowej. Na podstawie dokumentu na poligonie w Brdach koło Pragi ma powstać radar, który będzie pierwszym elementem tarczy.
Umowa liczy 30 stron i 18 paragrafów. Podpisy pod nią złożyli amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice i szef czeskiej dyplomacji Karel Szwarzenberg. Teraz dokument musi jeszcze zatwierdzić czeski parlament. Gdy to się stanie, będą mogły ruszyć pierwsze prace.

Według amerykańskiego projektu, na poligonie w Brdach stanie biała kula o wysokości 30 metrów. W środku będą znajdować się najnowocześniejsze urządzenia rozpoznawcze, które są zdolne dostrzec nadlatujące rakiety z odległości nawet kilku tysięcy kilometrów.

Teren pod przyszłą instalację jest już zagrodzony i pilnowany przez wojsko, a wkrótce mają tam pojawić się geolodzy i hydrolodzy, którzy wykonają niezbędne pomiary. Radar ma być gotowy do użytku w 2014 roku. Amerykanie twierdzą, że według ich ekspertyz, urządzenie nie będzie groźne dla mieszkańców okolic poligonu w Brdach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się