Menu Region

Urządzamy kącik wypoczynkowy: Sposoby na sofę

Urządzamy kącik wypoczynkowy: Sposoby na sofę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michalina Kaczmarkiewicz

Prześlij Drukuj
Jedna prosta kanapa, a tyle możliwości wystroju wnętrza! Pokazujemy, jak zmieniając otoczenie, żonglując kolorami i dodatkami, stworzyć zupełnie różne style przestrzeni do wypoczynku. Oto trzy odsłony jednego miejsca - propozycje dla całkowicie odmiennych upodobań i oczekiwań.
Kącik wypoczynkowy to najbardziej eksponowane i najchętniej zajmowane miejsce w domu. Tu spędzamy wolny czas, oglądamy telewizję, czytamy, spotykamy się z rodziną, gościmy znajomych. W większości domów zajmuje podobną przestrzeń, którą wypełniają stałe elementy: kanapa, fotele, stolik kawowy, do tego lampa i przedmioty dekoracyjne.

Z takim dość ograniczonym zestawem nietrudno o monotonię. Okazuje się jednak, że dość łatwo można jej uniknąć, manewrując tymi stałymi elementami. I pamiętając, że istnieją proste sposoby na szybką metamorfozę: operowanie barwą i fakturą ścian, odpowiednie oświetlenie, kolor i wzory tkanin dekoracyjnych.

Czy każdy mebel pasuje do każdego wnętrza? Z pewnością nie, ale są takie formy, materiały i kolory sprzętów, które dają większe pole do popisu przy urządzaniu i ewentualnej zmianie wystroju wnętrza. Najbardziej uniwersalne są proste, geometryczne kształty i stonowana paleta barw.

Do naszego eksperymentu wybraliśmy nowoczesną, dość charakterystyczną dwuosobową sofę Tempest (firmy Iker), o zwartej, niewielkiej i lekkiej bryle, z metalowymi elementami oraz wyrazistą tapicerką. Za każdym jednak razem ten sam mebel- a przede wszystkim wnętrze - wygląda inaczej. Bo choć sofa jest sprzętem pierwszoplanowym, to nie ona decyduje o ostatecznym wyglądzie pokoju. Tę rolę pełnią... idealnie dopasowane dodatki.

Nowoczesna ekoklasyka

To najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Wyciszone i neutralne, a jednocześnie nowoczesne - dzięki prostym formom sprzętów (stołka, lampy podłogowej, wysokich wazonów), nawiązującym do klasyki designu z lat 50. i 60.

Ta wyrafinowana prostota współgra z elementami kojarzącymi się z naturą: delikatnymi kolorami - bielą, kremem, szarością, beżami, z odcieniem jasnego drewna i płótna. Im więcej jasnych płaszczyzn, tym lepszy efekt przestronności, tym spokojniej i bardziej klasycznie.

Ekologiczny klimat wprowadzają też naturalne materiały: drewno, sklejka, bawełna, szkło. I nieco abstrakcyjne dekoracje w postaci wiązek białych patyków. Ustawione za plecami sofy, podświetlone rzucają na ścianę efektowne cienie. Skutecznie zastępują wiszące dekoracje: obrazy, fotografie. Metal, przełamując tę spokojną bazę, wprowadza odrobinę surowości i zdecydowania. Na jasnym tle nasza ciemna pasiasta kanapa jest szczególnie widoczna.

Dzięki smukłym nóżkom mebel nie przytłacza wnętrza. Do metalowych elementów mebla nawiązują aluminiowe wazony o asymetrycznych kształtach i stalowe płaskie patery.

Popkultura z pazurkami

Nowoczesne, nieco ekscentryczne urządzenie strefy wypoczynkowej wynika z zastosowania ciemnych kolorów jako bazy i jaskrawych akcentów. Ta bardzo modna paleta kolorystyczna jest adresowana do osób niebojących się zmian - tak odważne zestawy należą do szczególnie krótkotrwałych trendów.

Czernie, szarości, brąz gorzkiej czekolady z dodatkiem ostrego żółtego i odrobiny zieleni są odpowiednie do młodzieżowego pokoju i trzeba z nimi uważać w salonie niewielkich rozmiarów - pomalowany i wyposażony sprzętami o mrocznej powierzchni wyda się jeszcze mniejszy. Ale będzie idealny dla wielbicieli przedmiotów z podtekstem, nawiązań i cytatów odnoszących wystrój do szerszej rzeczywistości: kultowych filmów, powieści, postaci popkultury. W tym przypadku plakat filmowy ma nie tylko znaczenie kolorystycznego łącznika, może też świadczyć o zainteresowaniach i sympatiach gospodarza.

Oczywiście, pewne symbole i nawiązania zaistnieją wyłącznie na poziomie dekoracji, ich podtekst, ukryte znaczenie będą czytelne jedynie dla wtajemniczonych. Plastikowy flaming (sam będący symbolem specyficznego amerykańskiego smaku - a ściślej jego braku) i fikuśny stolik sygnalizują, że na wnętrze należy patrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Pasiasta sofa znika w otoczeniu ciemnych barw.

Szczególną rolę w jej ukrywaniu odgrywa ciemny prążkowany dywan. Zestrojenie kierunków deseni kanapy i dywanu powoduje, że oglądane z odpowiedniej perspektywy nakładają się na siebie i przenikają. Dzięki manipulowaniu wzorami możemy mieć wpływ na optyczne poszerzenie lub wydłużenie przestrzeni. A w połączeniu z pomniejszającymi optycznie ciemnymi kolorami ścian ma to znaczenie dla wyglądu całego wnętrza.

Mieszanka Orientu i glamour

Efekt wizualny tego kącika wypoczynkowego jest oparty na kontrastach. Połączenie czerni i czerwieni zawsze wprowadza do wnętrza dynamikę. Ten duet kolorystyczny jest więc odpowiedni tylko wtedy, gdy lubimy robić mocne wrażenie i sami mamy… silne nerwy.

Bo intensywne, ciemne barwy działają pobudzająco, a przecież w raz urządzonym pokoju będziemy musieli przebywać przynajmniej przez jakiś czas. Drapieżny zestaw barw łagodzi jasna podłoga z plamami czerwonych dywaników, a także drewniane elementy: duża donica i bambusowa misa na owoce. Na tym mocnym tle rozgrywa się - również kontrastowa - stylowa zabawa dekoracjami. Elementy stylu orientalnego współistnieją z bogatymi dekoracjami glamour.

Z jednej strony, dystyngowana prostota (malowany pleciony kosz-stolik, surowa lampa), z drugiej, neobarokowe ornamenty (gra błysku i matu na pasie czarnej tapety na czerwonej ścianie za sofą, żakardowy wzór na poduszce). Jak widać, styl glamour nie kłóci się wcale ze współczesnym wzornictwem. Nowoczesna forma i techniczna tapicerka kanapy mają się w tym otoczeniu bardzo dobrze.