Ważne
  Lord Stern: Możemy ocalić naszą planetę, zostając...

  Lord Stern: Możemy ocalić naszą planetę, zostając wegetarianami

  Robin Pagnamenta "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zdaniem czołowego brytyjskiego specjalisty w dziedzinie globalnego ocieplenia, jeśli chcemy wygrać ze zmianami klimatu, powinniśmy przejść na dietę wegetariańską.
  - Produkcja mięsa wiąże się z potwornym marnotrawieniem wody i dużą ilością gazów cieplarnianych. Jest ogromnym obciążeniem dla światowych zasobów. Dieta wegetariańska jest znacznie lepsza - tłumaczy lord Stern, profesor London School of Economics i autor wpływowego raportu "Stern Review" na temat kosztów walki z globalnym ociepleniem.

  Bezpośrednie wydzielanie metanu przez krowy i świnie stanowi istotne źródło gazów cieplarnianych. Jako gaz przyczyniający się do globalnego ocieplenia metan jest 23 razy silniejszy niż dwutlenek węgla.

  Zdaniem profesora Sterna dobre porozumienie podczas grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze musi prowadzić do wzrostu kosztów mięsa i innych produktów żywnościowych generujących duże ilości gazów cieplarnianych.

  Wspomniany naukowiec liczy na to, że nasz stosunek do spożywania mięsa będzie się stopniowo zmieniał, aż kiedyś zaczniemy potępiać mięsożerców.

  - Ważne, aby ludzie myśleli o tym, co robią, a to odnosi się również do jedzenia - przekonuje lord Stern. - Mam 61 lat. W dzisiejszych czasach zupełnie inaczej traktujemy jazdę po pijaku niż w czasach, kiedy byłem jeszcze studentem. Zmienia się postrzeganie tego, czym jest odpowiedzialne zachowanie. Ludzie coraz częściej pytają o zawartość węgla w żywności.

  Lord Stern ostrzega, że do 2015 roku brytyjscy podatnicy będą musieli wpłacać około trzech miliardów funtów szterlingów rocznie, by pomóc biednym krajom w walce z nieuchronnymi skutkami zmian klimatycznych.

  Jego zdaniem amerykański prezydent Barack Obama powinien osobiście uczestniczyć w kopenhaskiej konferencji, aby pomóc w wypracowaniu skutecznego porozumienia. Według Sterna amerykańskie przywództwo jest w tej sprawie niezbędne.

  Lord Stern nie kryje swojego głębokiego zaniepokojenia faktem, że opinia publiczna nie zrozumiała dotąd skali działań koniecznych do rozwiązania problemu zmian klimatycznych, jak też znaczenia szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

  - Nie jestem pewien, czy ludzie w pełni zdają sobie sprawę z tego, o czym tutaj mówimy i jakie zmiany będą niezbędne - stwierdza profesor.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mozemy ocalic nasze Ziemie

   koszerianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 40

   Oczywiscie ze Ziemie mozna ocalic tylko gdy staniemy sie wegetarianami.....ale czegu tego lord nie dodal ze tu chodzi o Ziemie Obiecaną i o wegetarianskie diete koszerną.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama