Menu Region

Kobiety biskupami w Anglii

Kobiety biskupami w Anglii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Obradujący w York synod Kościoła Anglikańskiego postanowił po burzliwej debacie wyświęcać kobiety na biskupów. Decyzja synodu grozi schizmą bowiem ponad tysiąc kapłanów i kilkunastu biskupów zagroziło, że opuści w takim przypadku Kościół.
Po sześciogodzinnej debacie pełnej emocji a nawet łez, synod przegłosował wniosek umożliwiający wyświęcanie kobiet na biskupów. Możliwość ta ma wejść w życie do 2014 roku. Uchwalono również pewne gwarancje dla tradycjonalistów, ale odrzucono ich propozycje powołania "super-biskupów" - mężczyzn odpowiedzialnych jedynie przed arcybiskupami Canterbury i Yorku, którym podlegaliby tradycjonaliści.


Odrzucono też drugą kompromisową propozycję tradycjonalistów sprowadzającą się do utworzenia dla nich specjalnych diecezji. Nastrój na sali obrad był tak "postępowy", że jednego z mówców, znanego tradycjonalistę, wygwizdano.

Trudno ocenić jaka będzie teraz reakcja środowisk anglikańskich po synodzie. Przed jego rozpoczęciem ponad 1300 kapłanów oraz kilkunastu biskupów zagroziło, że wystąpi z Kościoła. Emisariusze tradycjonalistów rozpoczęli też rozmowy sondażowe z przedstawicielami watykańskiej Kongregacji Doktryny Wiary, prawdopodobnie z myślą o przejściu do Kościoła Katolickiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się