Menu Region

W trudnych rozmowach dzieci nie oczekują złotych myśli

W trudnych rozmowach dzieci nie oczekują złotych myśli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

prof. Lechosław Gapik, psycholog i terapeuta

Prześlij Drukuj
Wakacje to czas szczególny. Mamy wtedy więcej ochoty na przeżycia, na które nie możemy sobie pozwolić w ciągu roku intensywnej nauki i pracy.
Nastolatkom lato i przerwa w nauce kojarzą się z wolnością, zmianą otoczenia, nowymi znajomościami i tym, co mieści się pod ogólnym pojęciem wakacyjnej przygody. Dla jednych taką przygodą może być tydzień na Mazurach, a dla innych - nowa miłość. Bardzo piękny pomysł, ale czasami oznacza tylko nowy seks - a to spędza rodzicom sen z powiek.

Właściwie nie ma o co kruszyć kopii, bo dla każdego zdrowego człowieka przychodzi kiedyś moment rozpoczęcia życia seksualnego. Według dość precyzyjnych badań ten moment przychodzi średnio w wieku 18 lat, choć oczywiście są ludzie, którzy rozpoczynają seks, mając lat 15-16.

Jednak powstaje pytanie, czy o kontakty seksualne zabiegają osoby, które są w stanie udźwignąć wszelkie konsekwencje z tego wynikające? Mam tu na myśli oczywiście skutki biologiczne - ciąże, ewentualne choroby, ale też konsekwencje emocjonalne. Tego rodzaju przeżycia u normalnych ludzi nie przechodzą bez śladu, lecz stanowią trwały element doświadczenia życiowego.

Bardzo byśmy chcieli, żeby każdy przeżył pierwsze uniesienie w jak najlepszych warunkach, ale niestety nie wszystkim jest to dane.

Więc chociaż rozpoczynanie życia seksualnego jest rzeczą naturalną, to jednak warto zrobić ten krok w sposób odpowiedzialny. Rodzice oczywiście troszczą się o swoich młodych i to czasem nawet nadmiernie. Niektórzy popełniają błąd, zostawiając dzieci samym sobie, inni kojarzą seks ze złem i wychowują przez strach.

Typowy konflikt polega na tym, że młodzi ludzie czują się o kilka lat starsi, a dla rodziców są kilka lat młodsi, niż wynika to z ich metryki. Z jednaj strony odzywa się chęć udowadniania dorosłości na wszelkie sposoby, a z drugiej - niepokój, bo trudno przywyknąć, że ptaszki wylatują z gniazda. Jak trafić do młodych?

Ciężko liczyć na porozumienie akurat przed wakacjami, jeśli wspólny język nie jest obecny w domu rodzinnym na stałe. Ale nie jest to niemożliwe, jeśli porzuci się mentorski ton i pouczanie.

W wieku dojrzewania najlepsze wyniki uzyskuje się poprzez kontakt emocjonalny. Nie potrzeba miliona racjonalnych pomysłów, bo złote myśli często odbijają się jak groch o ścianę, ale wpółodczuwania.

Przecież my dorośli pamiętamy czasy, kiedy pierwsze niespełnione miłości były dla nas szekspirowskim dramatem. Odnalezienie dystansu wymaga czasu i doświadczenia, które rodzice mają - a dzieci jeszcze nie. Natomiast jeśli już zakładamy, że dziecko ma zamiar rozpocząć życie seksualne, to lepiej, żeby było zabezpieczone i dostało od rodziców prezerwatywę.

Nie jest to żadną zachętą do uprawiania seksu, tak jak polisa ubezpieczeniowa nie zachęca do ulegania wypadkom. Pamiętajmy tylko, że prezerwatywa może być ewentualnym dopełnieniem rozmów i przyjaźni między rodzicami a dzieckiem, ale ich nigdy nie zastępuje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się