Menu Region

Dzięki obniżonym stawkom VAT unikniemy podwyżek cen

Dzięki obniżonym stawkom VAT unikniemy podwyżek cen

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Polska będzie mogła na stałe utrzymać zredukowaną stawkę VAT na niektóre towary i usługi, jeśli propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie zostanie zaakceptowana przez unijne rządy. Bruksela przedstawiła dziś plan ujednolicenia obniżonych stawek w całej UE po 2010 roku.
Propozycje Komisji Europejskiej są korzystne dla Polski, bo zakładają, że będzie ona mogła nadal stosować obniżony VAT na przykład na usługi w całym sektorze budownictwa.

Nie będziemy musieli podnosić stawek podatku na usługi gastronomiczne oraz pieluchy dziecięce. To oznacza, że unikniemy podwyżek cen. Zredukowaną stawką, która w UE wynosi 5 proc., a w Polsce 7 proc., byłyby też objęte artykuły rolne, takie jak mleko, czy mięso, oraz książki.


Rząd w Warszawie wiele razy zabiegał o przedłużenie i utrzymanie preferencyjnych stawek na te produkty i usługi, teraz Bruksela zgodziła się na ich bezterminowe zastosowanie.

Poza tym propozycja Komisji daje więcej możliwości krajom Unii stosowania zredukowanego VAT-u niż dotychczas. Chodzi między innymi o usługi fryzjerskie, kosmetyczne, oraz ogrodnictwo, urządzenia przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także leki.

Propozycję Komisji muszą jeszcze jednomyślnie zaakceptować wszystkie kraje członkowskie. Unijny komisarz do spraw podatkowych Laszlo Kovacs ma nadzieję na porozumienie do połowy przyszłego roku.

W przypadku zgody na ustaloną listę towarów i usług objętych zredukowanym, minimalnym VAT-em, państwa Unii i tak, jeśli zechcą, będą mogły stosować wyższą stawkę podatkową.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

P.Leszek Czarnecki

+12 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ANNA (gość)  •

cieszy że tak bogaty młody człowiek ,nie ma jeszcze w głowie wody sodowej-oby takich więcej.Wcześniej tak myślałam o Palikocie ...i ...co się z nim stało-? sami widzimy i słyszymy.
Gratulacje dla pana Panie Leszku Czarnecki!!!Annna

odpowiedzi (0)

skomentuj