Menu Region

Sztuka kupowania jajek

Sztuka kupowania jajek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marta Mońko

Prześlij Drukuj
Tajemniczy kod na jajku to nie żaden szyfr, tylko nośnik cennych informacji. Dzięki niemu wystarczy jeden rzut oka, żeby sprawdzić, z jakiej hodowli pochodzi jajko.
Kod umieszczony na jajku zawiera informacje, których często nie zauważamy na etykiecie. Najważniejszą z nich jest kod systemu hodowli - pierwsza cyfra na jajku. To ona powie nam, czy informacja na pudełku ("Wiejskie jaja", "Prosto z podwórka" itd.) jest prawdą, czy tylko chwytem reklamowym.

Niestety, bardzo często się zdarza, że jajko opisane jako "od wiejskiej kury", pochodzi od kury mieszkającej w ciasnej klatce.


Trójka na początku oznacza jajko pochodzące od kury z chowu klatkowego. Jest to najbardziej uprzemysłowiony rodzaj hodowli kur (w małych klatkach). Jajka z dwójką pochodzą od kury z chowu ściółkowego, czyli takiej, która ma możliwość poruszania się po pomieszczeniu, w którym żyje. Jednak dopiero jedynka oznacza jajko od kury z chowu na wolnym wybiegu, czyli tylko ta kura może opuszczać kurnik.

Jajka, które ostatnio cieszą się największą popularnością, oznaczone są cyfrą zero i pochodzą od tzw. kury ekologicznej. Może ona nie tylko biegać do woli, ale jest też karmiona ekologiczną karmą. Wszystkie jajka, które możemy kupić w sklepach, oznaczone są klasą A, co oznacza, że są najwyższej jakości i świeżości. W zależności od wagi jajka oznaczone są też symbolem XL (jeśli ważą 73 g i więcej), L (od 63 do 73 g), M (od 53 do 63 g) i S (poniżej 53 g).

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się