Menu Region

Nowe mieszkania staniały

Nowe mieszkania staniały

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

P. Brzózka, H. Sadowski

Prześlij Drukuj
Chcesz taniej kupić nowe mieszkanie? Dociśnij swojego dewelopera. Choć oficjalnie żadna firma się do tego się nie przyznaje, coraz więcej przedsiębiorców skłonnych jest w indywidualnych negocjacjach obniżyć ceny metra kwadratowego nawet o 20 proc.
Dobry czas dla klientów nie będzie jednak trwał w nieskończoność. Gdy oprocentowanie kredytów zacznie spadać, co możliwe jest już w przyszłym roku, ceny mieszkań wzrosną.

Dzisiaj z raportów ekspertów od rynku nieruchomości wynika, że średnia cena oferowana przez deweloperów w Warszawie wynosi blisko 9,8 tys. zł. Ale te ceny to jest fikcja. Jak mówi Maciej Dymkowski z firmy redNet Consulting, wiosną klienci w rzeczywistości płacili przeciętnie 8,1 tys. zł, a więc aż o 22 proc. mniej niż w proponowanych ofertach.

Podobnie sytuacja wygląda w innych dużych miastach. We Wrocławiu różnice między najnowszymi ofertami i rzeczywistymi cenami sprzedaży sięgają 18 proc. (spadek z 8,7 do 7,4 tys. zł), w Łodzi - 11 proc. (z 6,1 do 5,4 tys. zł), w Poznaniu - 10 proc. (z 8,3 do 7,6 tys. zł).

- Do niedawna popyt przewyższał podaż i wszystkie lokale znajdowały nabywców. Teraz ludzie zachowują się bardziej racjonalnie i nie kupują mieszkań, których ceny są przeszacowane - mówi Maciej Dymkowski.

Od początku roku deweloperzy wybudowali ponad 20 tys. mieszkań. Co trzecie nie znalazło nabywcy. Zwłaszcza małe firmy, utrzymujące się z wpłat klientów, są na granicy płynności. Łatwo więc w indywidualnych negocjacjach wytargować upust - od 1 do nawet 20 tys. zł za średniej wielkości mieszkanie.

- Nie stosujemy żadnych dodatkowych zachęt, jednak zawsze jesteśmy otwarci na propozycję klientów - mówi Sylwia Pajdo, szefowa biura sprzedaży Echo Investment, które buduje bloki w całej Polsce.

Co ciekawe, wielka obniżka ze względów marketingowych odbywa się po cichu, w tajemnicy przed konkurencją. Deweloperzy nie chcą psuć sobie rynku, liczą, że niedługo przyjdą dla nich lepsze czasy. Niektórzy, jak wrocławski Gant, wręcz ogłaszają podwyżki. W maju firma podniosła oficjalne ceny mieszkań we Wrocławiu i Krakowie przeciętnie o 155 zł na metrze.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się