18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najuboższym dopłacą do prądu

Beata Sypuła
Fot. ARC
Aż 30-procentowe obniżenie rachunków za elektryczność dla najuboższych odbiorców energii zakłada koncepcja opracowana przez Ministerstwo Gospodarki.

Wymogła to na Polsce dyrektywa unijna. Pomocą ma być objętych w Polsce niemal 700 tys. rodzin. W województwie śląskim już dziś ze wsparcia miejskich ośrodków pomocy społecznej korzysta kilka tysięcy odbiorców energii.

Unia Europejska wymogła na krajach członkowskich opracowanie krajowych planów działań, zmierzających do obniżenia liczby osób cierpiących z powodu tzw. ubóstwa energetycznego. Obniżenie wydatków na energię elektryczną ma wprowadzić system bonifikat dla odbiorców wrażliwych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Gospodarki, ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby, którym przysługują stałe lub okresowe świadczenia pieniężne z pomocy społecznej.

- To dobre rozwiązanie. My jesteśmy od dostarczania energii elektrycznej, a państwo od pomocy najuboższym zgodnie z jasnymi kryteriami. Nie zawsze z rachunkami zalega ten, kto ma niskie dochody - mówi Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Vattenfall.

Wedle założeń resortu gospodarki, bonifikatę w wysokości 30 proc. otrzyma ten odbiorca prądu, który opłaca regularnie rachunki i utrzyma określone zużycie prądu. W przypadku osoby samotnie gospodarującej będzie to 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych składających się z dwóch do czterech osób - 1250 kWh rocznie, zaś 1500 kWh rocznie dla gospodarstw domowych składających się z więcej niż czterech osób. Skarb Państwa będzie refundować sprzedawcom energii straty, jakie będą mieli z powodu bonifikat przyznanych "odbiorcom wrażliwym". Nie będzie to żywa gotówka - straty

kompensowane bądą poprzez ulgi podatkowe potrącane wraz z bieżącymi zobowiązaniami wobec fiskusa.
Jak będziemy się mogli starać o bonifikatę? Trzeba będzie zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej z prośbą o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do korzystania z zasiłku stałego bądź okresowego. W zaświadczeniu tym powinny być zawarte również informacje dotyczące liczby osób w gospodarstwie domowym. Zaświadczenie przekażemy sprzedawcy energii elektrycznej. Ośrodek pomocy społecznej będzie przekazywał co miesiąc przedsiębiorstwu energetycznemu zweryfikowany rejestr wydanych zaświadczeń. Podobny system wsparcia już działa.

- Od lat współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej. Z dopłat MOPS do rachunku za energię korzysta u nas rocznie około 2-3 tys. osób - mówi dyr. Lot z Vattenfalla.

Firma ma około miliona odbiorców energii, stale o granicę uznania za osobę niepłacącą rachunków ociera się około 10 proc. z nich. Większość reguluje należność - tyle że ze zwłoką. Po wprowadzeniu bonifikat część z tych osób będzie mogła odetchnąć - ich rachunki będą o 30 proc. niższe. Wydatki budżetu na rekompensaty dla firm szacowanie są na około 133 mln zł. Wrócą do państwa dzięki wyższym wpływom z tytułu podatku VAT już po wzroście cen za energię elektryczną o około 7 procent.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera