Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański: Fikcyjna praca dla sąsiadów zza naszej wschodniej granicy

Anna Szałkowska
Ponad sześćdziesięciu obywateli Ukrainy otrzymało polskie wizy pobytowe na podstawie fikcyjnych oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy.

Zarzut o ich wystawienie funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej przedstawili 56-letniemu mieszkańcowi Stegny. Wcześniej funkcjonariusze ujawnili, że mężczyzna, podejrzany o tak hojne wystawianie oświadczeń, w rzeczywistości nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, a jedynie w przeszłości był właścicielem zakładu pracy, po którym pozostała mu tylko pieczątka. Na 18 spośród 62 wystawionych oświadczeń posłużył się właśnie nią.

- Jako rzekomy właściciel firmy zamierzającej zatrudnić cudzoziemców wystawił je i zarejestrował w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Dworze Gdańskim - informuje Tadeusz Gruchalla, p. o. rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

- Jednak jak ustalono, w okresie kiedy oświadczenia te wystawiał, nie prowadził działalności gospodarczej, nie świadczył również żadnych usług, nie mógł zatem zaoferować cudzoziemcom pracy, a oni nie mogli jej u niego podjąć.

62 Ukraińców otrzymało wizy na podstawie fikcyjnych oświadczeń

Funkcjonariusze Straży Granicznej wydali postanowienie o przedstawieniu zarzutów podejrzewanemu mieszkańcowi Stegny. Mężczyzna się przyznał do popełnienia ich. Skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Będzie musiał również zapłacić grzywnę w wysokości 2 tys. zł.

Jak twierdzi przedstawiciel Straży Granicznej, niewykluczone, że zarejestrowane w nowodworskim Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenia stały się dla cudzoziemców wyłącznie pretekstem do wyłudzenia polskich wiz pobytowych.

Obywatele Ukrainy nie zostaną jednak ukarani, ponieważ nie muszą podejmować pracy wyłącznie u wystawcy oświadczenia, dzięki któremu otrzymali wizę. Ujawnienie tego procederu było efektem wzmożonego monitorowania oraz korzystania z nowych uprawnień przez strażników granicznych. Funkcjonariusze mogą kontrolować zarówno legalność wykonywania pracy przez cudzoziemców, jak również prowadzenie przez nich działalności gospodarczej. Kontroli Straży Granicznej podlega także powierzanie wykonywania pracy obcokrajowcom.

Nowe uprawnienia Straż Graniczna ma od początku 2009 roku.

Ich nadanie miało usprawnić kontrolę legalności pracy cudzoziemców, chronić polski rynek pracy przed niepłacącymi podatków obywatelami innych krajów, pracującymi na czarno. Jednocześnie miało też chronić cudzoziemców przed łamiącymi prawo pracodawcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki