Menu Region

Rząd zapowiada dalsze negocjacje ws. tarczy

Rząd zapowiada dalsze negocjacje ws. tarczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rząd zapowiedział dalsze negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy antyrakietowej. Jeszcze raz zwróci się do Amerykanów z prośbą o zapewnienie większego bezpieczeństwa Polsce w związku z ewentualną budową bazy z wyrzutniami rakiet na terytorium naszego kraju.
Premier Donald Tusk podkreślił, że obecne propozycje Waszyngtonu są niewystarczające. Dlatego nasz kraj jeszcze raz zwróci się do Amerykanów o gwarancje bezpieczeństwa. Jak podkreślał, rząd ma prawo i obowiązek dążenia do zabezpieczenia Polski w wypadku konfliktu. Donald Tusk sugerował, że nasz kraj potrzebuje od Amerykanów stałej obecności na naszym terenie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot.


Amerykański Departament Stanu w oświadczeniu przesłanym mediom stwierdził, że analizuje wypowiedź premiera. Departament Stanu podkreślił, że Polska wciąż jest ważnym sojusznikiem Waszyngtonu a negocjacje w sprawie tarczy będą dalej prowadzone. Amerykanie zaznaczyli, że zgoda na budowę instalacji antyrakietowych w Polsce prowadziłoby do pogłębienia stosunków między Warszawą a Waszyngtonem.

Przed konferencją Donalda Tuska trwały negocjacje między ministrami rządu a prezydentem. Minister obrony raz, a szef dyplomacji dwukrotnie odwiedzał Kancelarię Prezydenta. Radosław Sikorski przedstawił Lechowi Kaczyńskiemu relację z tego, co do tej pory udało się wynegocjować.

Decyzje szefa rządu chwali klub Lewicy. Janusz Zemke nie ukrywa, że słowa premiera go ucieszyły. Popiera też postulat szefa rządu dotyczący rakiet Patriot. Szef klubu parlamentarnego PiS powiedział, że postawa rządu generalnie jest dobra, ale nie można przeciągać negocjacji w nieskończoność. Przemysław Gosiewski uważa, że tarcza jest Polsce potrzebna, gdyż wzmacnia nasze bezpieczeństwo i relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się