Menu Region

Dziwisz czeka na oficjalny wniosek ws. ekshumacji...

Dziwisz czeka na oficjalny wniosek ws. ekshumacji Sikorskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Metropolita Krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz i asystent Jana Pawła II oświadczył, że ewentualną zgodę na ekshumację zwłok generała Władysława Sikorskiego może wyrazić dopiero kiedy wpłynie oficjalny wniosek w tej sprawie.
Wawel jest sanktuarium narodowym. Kardynał Dziwisz dodał, że jesteśmy stróżami grobów królewskich oraz bohaterów. Jeszcze nie wpłynęła prośba formalna dotycząca ekshumacji gen. Sikorskiego. Kiedy wpłynie, będzie rozpatrzona. Kardynał uzależnia decyzję od woli prezydenta, rządzących oraz rodziny.

Generał Władysław Sikorski, naczelny wódz Polskiego Wojska i premier Rządu Na Uchodźstwie zginął 4 lipca 1943 w katastrofie lotniczej na Gibraltarze, która jest jedną z niewyjaśnionych do dziś zagadek II Wojny Światowej.

Ciało generała pochowano na cmentarzu polskich lotników w Newark bez przeprowadzenia autopsji. Nie wiadomo nawet dokładnie jakie obrażenia były przyczyną śmierci polskiego premiera. Brytyjska komisja badająca wypadek w 1943 r stwierdziła, że jego przyczyną było zablokowanie steru wysokości. Nie potrafiła jednak wyjaśnić jak doszło do tej awarii. Ostatecznie wszystkie materiały w tej sprawie utajniono. Ostatnio okres utajnienia przedłużono do roku 2050.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się