Menu Region

Ambasador Iranu: Nasz kraj nie stanowi zagrożenia dla Europy

Ambasador Iranu: Nasz kraj nie stanowi zagrożenia dla Europy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ambasador Iranu w Polsce twierdzi, że jego kraj nie ma żadnych pocisków, którymi straszyłby Europę i nie planuje budowy takich pocisków w przyszłości.
Jednak 10 dni temu Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec Iranu w związku z kontynuowaniem przez Teheran prac nad programem jądrowym. Zachód chce zmusić Iran do wstrzymania badań, bo podejrzewa, że zostaną one wykorzystane w przyszłości do produkcji broni atomowej. Władze w Teheranie zaprzeczają i przekonują, że badania służą wyłącznie celom pokojowym. To właśnie groźba ataku z terytorium Iranu, lub Korei Północnej, są według Stanów Zjednoczonych głównym powodem planów budowy w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej.


Ambasador Hadi Farajvand powiedział Polskiemu Radiu, że ewentualna zgoda na budowę tarczy w Polsce jest wewnętrzną sprawą naszego kraju. Jego zdaniem tarcza nie przyniesie Polsce żadnych korzyści i nie zwiększy jej bezpieczeństwa - ani też bezpieczeństwa międzynarodowego. Ambasador Iranu twierdzi też, że taka instalacja będzie pierwszym celem ataku w przypadku wybuchu wojny nuklearnej bądź konwencjonalnej.

Według nieoficjalnych informacji już za kilka dni Czechy mają podpisać umowę ze Stanami Zjednoczonymi na umieszczenie na ich terytorium radaru. Według światowych agencji blisko jest też porozumienia USA z Polską w sprawie budowy wyrzutni pocisków przechwytujących.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się