18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Juliusz Słowacki na banknocie kolekcjonerskim

MU
Tak będzie wyglądać trzeci banknot kolekcjonerski NBP
Tak będzie wyglądać trzeci banknot kolekcjonerski NBP Fot. ARC
W tym roku mija 200 lat od narodzin Juliusza Słowackiego i 160 lat od chwili jego śmierci. Z tej okazji Sejm ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego.

Włączając się w te obchody Narodowy Bank Polski postanowił uczcić wieszcza w sposób wyjątkowy i wyemitować trzeci w historii Polski banknot kolekcjonerski.

Pierwszy polski banknot kolekcjonerski to banknot z wizerunkiem Jana Pawła II, który ukazał się 16 października 2006 r. w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jako drugi - w 2008 roku - wyemitowano banknot upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości, przedstawiający wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Banknotów kolekcjonerskich nie można spotkać w codziennym obiegu pieniądza, ponieważ są one emitowane w niskich nakładach (ten ze Słowackim będzie miał nakład 80 tys. sztuk - przyp. red.) i sprzedawane w cenie wyższej niż wartość nominalna - mówi Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.
Sprawdziliśmy, czy można zapłacić w sklepie nietypową monetą. Sprzedawczynie robiły wielkie oczy na widok dwuzłotówki z kolekcjonerskiej serii "Herby województw". - Kasjerki nie przechodzą przeszkolenia w tym zakresie, szkolimy je głównie pod kątem rozpoznawania fałszywych monet i banknotów - wyjaśnia Edward Gacek, współwłaściciel sklepu z Chorzowa. - Uczulamy je, żeby zwracały uwagę na fałszywki, bo przyjęcie czegoś takiego oznacza nie tylko stratę dla sklepu, ale i komplikacje.

Kasjerzy mają obowiązek zatrzymać każdy "podejrzany" banknot i monetę oraz sporządzić protokół z pełnymi danymi dysponenta. Protokół trafia na policję, a następnie wzywany jest tam posiadacz "podróbki".
- Monety kolekcjonerskie, które emituje Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce i nikt - czy to sklepie czy w restauracji - nie może odmówić ich przyjęcia - podkreśla Bartosz Łuczywo z katowickiego oddziału NBP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!