Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy i samorządowcy nie rezygnują z obrony Polskiej Miedzi

Urszula Romaniuk
Górnicy we wtorek strajkowali, ale rząd tym się nie przejął
Górnicy we wtorek strajkowali, ale rząd tym się nie przejął Piotr Krzyżanowski
Nie milkną echa wtorkowej decyzji rządu w sprawie sprzedaży 10 procent akcji KGHM.

Zarząd spółki chce wyciągnąć konsekwencje wobec organizatorów i uczestników strajku. Szefowie holdingu zawiadomili prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, bo zarząd twierdzi, że wtorkowy postój, głównie w kopalniach, był nielegalny. Narusza, zdaniem zarządu, ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

- Widać, że prezes nie ma nic innego do zaoferowania załodze, poza straszeniem - mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. I przypomina, że prokuratura zajmuje się już sprawą słynnej bramy przed siedzibą spółki w Lubinie, wyłamanej w maju przez pikietujących. Wywalczyli wtedy jednorazową nagrodę.

Jedyną dobrą wiadomością, według związkowców, jest ta, że rząd planuje prywatyzację pakietu akcji KGHM dopiero w 2010 roku. Twierdzą, że w tym czasie wiele może się zdarzyć.
- Widać, że premier ostrożnie podchodzi do naszej spółki - dodaje przewodniczący ZZPPM. - Na to jednak musimy zareagować.

W jaki sposób? O strajku generalnym na razie się nie mówi. W wydanym dziś oświadczeniu, szefowie miedziowej Solidarności Józef Czyczerski i ZZPPM w ZG Lubin Ryszard Kurek, zapewnili, że organizacje pracownicze nie wpiszą się w plan wyprzedaży polskiego majątku. Na poniedziałek zaplanowano spotkanie przedstawicieli największych central. Może wtedy opracują wspólną strategię.

Zbrzyzny: Widać, że premier ostrożnie podchodzi do naszej spółki

Z poparcia dla ich działania nie wycofują się samorządowcy. Prezydenci Głogowa, Lubina i Legnicy wysłali do premiera Donalda Tuska list w sprawie sprzedaży akcji KGHM. Zwołają też nadzwyczajne sesje, by radni wystosowali ze swej strony apele do rządu.

- Decyzja co prawda jest, ale nie została jeszcze zrealizowana - mówi prezydent Głogowa Jan Zubowski. - Jeszcze jest szansa na jej zmianę.
Skarb Państwa ma ok. 42 proc. akcji KGHM. Po sprzedaży 10 proc., chce zachować nadzór właścicielski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska