Menu Region

Czechy: Polska i USA doszły do porozumienia ws. tarczy

Czechy: Polska i USA doszły do porozumienia ws. tarczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Według portalu internetowego czeskiego dziennika "Hospodarzske noviny" Polska i Stany Zjednoczone zakończyły już negocjacje w sprawie tarczy rakietowej.
Czeska agencja prasowa poinformowała, że Warszawa i Waszyngton osiągnęły porozumienie w sprawie umieszczenia w elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Agencja powołała się przy tym na źródła dyplomatyczne w Polsce i w Czechach.

Dziennikarz gazety "Hospodarzske noviny" zadzwonił do przebywającego w USA szefa polskich negocjatorów, wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, by uzyskać potwierdzenie tej wiadomości.


W odpowiedzi usłyszał, że za wcześnie, by mówić o osiągnięciu porozumienia, bo premier jeszcze o tym nie zadecydował. Wiceminister wyjaśnił, że Donald Tusk ma teraz w ręku pełną dokumentację i podkreślił, że decyzja należy do niego oraz do szefa MSZ.

Z tej wypowiedzi dziennikarz wywnioskował, że rozmowy między Waszyngtonem a Warszawą rzeczywiście już się zakończyły.

Druga część amerykańskiej tarczy, radar dalekiego zasięgu, ma zostać zbudowany w Czechach. Praga ukończyła już negocjacje z Waszyngtonem w tej kwestii, umowa jest gotowa i czeka na podpisy szefów dyplomacji obu państw.

Przedmiotem negocjacji jest wciąż drugie porozumienie o stacjonowaniu amerykańskich żołnierzy na czeskim terytorium.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się