Menu Region

Komisja Europejska chce zaostrzyć przepisy o dyskryminacji

Komisja Europejska chce zaostrzyć przepisy o dyskryminacji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Komisja Europejska zaproponowała przepisy zakazujące wszelkich form dyskryminacji. Obejmują one niepełnosprawność, religię lub światopogląd, wiek, a także orientację seksualną.
Obecnie unijne prawo zabrania wszelkich form dyskryminacji ale tylko w pracy. Natomiast w dostępie do dóbr i usług, edukacji, zabezpieczeń społecznych, czy ochrony zdrowia zakazana jest dyskryminacja wyłącznie ze względu na płeć i pochodzenie. Projekt nowych przepisów rozszerza ten zakaz, bo ma dotyczyć także niepełnosprawności, wyznania, wieku, oraz orientacji seksualnej. A to oznacza, że na przykład agencja nie będzie mogła odmówić osobie niepełnosprawnej, czy starszej ubezpieczenia na wyjazd, a hotel nie będzie mógł odmówić wynajęcia pokoju parze homoseksualnej.


Nowe przepisy nie obejmują natomiast prawa rodzinnego i nie wprowadzają żadnych nowych rozwiązań dotyczących związków homoseksualnych. Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, to zakaz dyskryminacji oznacza ogólnodostępność. Ale nie wszędzie obowiązkowe będą specjalne windy, czy podjazdy dla wózków inwalidzkich.

Dyrektywą zajmą się teraz unijne rządy - by weszła ona w życie potrzebna jest jednomyślność.
Wstępne konsultacje pokazały, że o zgodę wszystkich krajów będzie trudno. Są stolice, które uważają, że walka z dyskryminacją leży w gestii państw członkowskich i Komisja Europejska nie powinna się tym zajmować. Część obawia się też zbyt dużych kosztów wdrożenia nowych przepisów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się