Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki ZUS nie odpuści symulantom i lekarzom

Magda Szrejner
Kontrolerzy ZUS sprawdzą, czy przebywający na zwolnieniach lekarskich faktycznie są chorzy
Kontrolerzy ZUS sprawdzą, czy przebywający na zwolnieniach lekarskich faktycznie są chorzy fot. archiwum
Jesteś na zwolnieniu lekarskim? A może sam jesteś lekarzem i wystawiasz pacjentom "podejrzanie" dużo druków L4? Uważaj, bo do twoich drzwi może zapukać kontroler Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych.

ZUS chce ukrócić praktyki wystawiania zwolnień zdrowym osobom i zapowiada, że weźmie je pod lupę.

W woj. łódzkim liczba wystawianych zwolnień lekarskich w I półroczu tego roku wzrosła o 30 proc. Podobnie jest na Śląsku i Podlasiu. Dlatego szefowie ZUS postanowili działać. "Dane dotyczące absencji chorobowej w I półroczu br. skłoniły Zakład Ubezpieczeń Społecznych do podjęcia specjalnych działań. Dlatego od 1 sierpnia rozpoczynamy realizację programu Zintensyfikowana Kontrola Absencji Chorobowej" - pisze w specjalnym komunikacie Sylwester Rypiński, prezes Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Kto może spodziewać się wizyty pracownika ZUS?

- Zwiększonej kontroli będą podlegały zwolnienia lekarskie przesłane do ZUS po terminie 7 dni, błędnie wypełnione, budzące wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia - mówi Grażyna Sobolewska, naczelnik wydziału organizacji w tomaszowskim oddziale ZUS.

Sobolewska dodaje, że skontrolowane zostaną także osoby korzystające z podejrzanych zwolnień lekarskich.

Z doświadczenia kontrolerów wynika, że pracownicy korzystają z lewych zwolnień lekarskich po to, by pojechać na saksy do Hiszpanii, pracować na czarno u kolegi lub po prostu jechać na wakacje. Coraz częściej jednak na zwolnienia wysyła ich kryzys - robią to w obawie przed redukcją etatu. Drukiem L4 salwują się też właściciele małych firm. Na zwolnieniu są na garnuszku państwa, choć faktycznie pracują dla swojej firmy.

- Kilku moich pracowników jest na L4 - przyznaje anonimowo szef niedużej firmy budowlanej z Łodzi. - Nie mamy zleceń, urlopy im się już dawno skończyły. Inaczej musiałbym im dać wypowiedzenia.

- W porównaniu z I kwartałem 2009 r. w II kwartale 2009 r. zaobserwowano wzrost liczby osób, którym wypłacane są zasiłki chorobowe po ustaniu zatrudnienia - przyznaje Katarzyna Mołas, rzeczniczka II Oddziału ZUS w Łodzi z siedzibą w Zduńskiej Woli. - W I kwartale oddział wypłacał zasiłki dla 5.984 osób, a w II kwartale jest to już grupa 6.288 osób. Można powiedzieć, iż jest to spowodowane zwolnieniami w dużych zakładach pracy, takich jak np. PKP Cargo w Karsznicach.

Wszystkie podobne przypadki mogą zostać przez kontrolerów ZUS szczegółowo zbadane. I to w ciągu najbliższych kilku tygodni. Urzędnicy zapowiadają, że kontrole będą się odbywać na kilka sposobów.
Nie wykluczają, że w niektórych przypadkach kontrolerzy ZUS zapukają do drzwi chorego, by sprawdzić, czy pacjent nie symuluje choroby. Pod lupę urzędnicy wezmą też samych lekarzy, którzy ich zdaniem zbyt często wysyłają swoich pacjentów na chorobowe. To, ile druków L4 trzeba wystawić, żeby znaleźć się na czarnej liście, zależy od specjalizacji lekarza, miejsca, w którym odbywa praktykę oraz liczby zapisanych do niego pacjentów.

W tomaszowskim oddziale ZUS lekarze wystawiający największą liczbę druków L4 mają na swoim koncie przeciętnie 250 zwolnień miesięcznie. Podobnie jest w II Oddziale ZUS w Łodzi, gdzie lekarze rekordziści wysyłają na chorobowe ok. 2,5 tys. osób rocznie, czyli średnio ponad 200 osób miesięcznie.

Na jakie schorzenia najczęściej wystawiane są druki L4? - Nie prowadzimy statystyki, co do jednostek chorobowych, na które są wystawiane zwolnienia lekarskie - mówi Katarzyna Mołas, rzeczniczka II Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi.

Przyznaje jednak, że z praktyki lekarzy orzeczników wynika, że najczęściej są to urazy narządu ruchu.

Co będzie, jeśli kontrolerzy uznają, że pracownik przebywa na nieuzasadnionym zwolnieniu? Symulant wróci do pracy, a lekarzowi może nawet zostać cofnięte upoważnienie do wydawania zwolnień.

Orzecznicy ZUS, którzy w całym kraju przeprowadzili w pierwszym półroczu 2009 r. 135 tys. badań kontrolnych, wstrzymali lub ograniczyli wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 72,5 mln zł.

- Za zdolnych do pracy uznano 11,6 proc. kontrolowanych osób na chorobowym. W rezultacie wstrzymano wypłatę zasiłku chorobowego w 15.700 przypadkach - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik centrali ZUS w Warszawie.

Wniosek o kontrolę może paść nie tylko ze strony ZUS, ale i pracodawcy. Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Zakładu, tłumaczy, że w firmach, gdzie ubezpieczenie chorobowe wypłaca się co najmniej 20 osobom, pracodawcy mogą także sami skontrolować zwolnienia lekarskie.

W I Oddziale ZUS w Łodzi niespełna dwa tygodnie temu zakończyła się pierwsza edycja bezpłatnych szkoleń dla przedsiębiorców z zakresu kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Uczestniczyło w niej ponad 120 przedstawicieli firm z regionu. Kolejne szkolenie we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki