Menu Region

Reakcje Europy po prezydenckim veto

Reakcje Europy po prezydenckim veto

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wypowiedź polskiego prezydenta, że na razie nie podpisze Traktatu Lizbońskiego, odbiła się szerokim echem w europejskich stolicach.
Lech Kaczyński we wczorajszym wywiadzie dla "Dziennika" powiedział, że w obecnej sytuacji, po irlandzkim "nie", sprawa ratyfikacji Traktatu stała się bezprzedmiotowa.

Słowa te padły w pierwszym dniu francuskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. I właśnie w Paryżu najczęściej komentowano ten wywiad, odczytując go jako sprzeciw wobec Traktatu. Prezydent Nicolas Sarkozy mówił, że nie wyobraża sobie, by Lech Kaczyński, który wynegocjował Traktat, a następnie podpisał go w Lizbonie, teraz zakwestionował własny podpis. Już pojawiły się głosy, że Paryż będzie naciskał na Lecha Kaczyńskiego, by zmienił zdanie, argumentując, że bez nowego Traktatu nie będzie możliwe dalsze rozszerzanie Unii.

Zakończenia procesu ratyfikacji w Polsce oczekuje też Bruksela. Z kolei o ostrożnym traktowaniu całej sprawy mówiła szwedzka minister do spraw europejskich. Cecilia Malmstroem podkreślała, że rozwój sytuacji po irlandzkim "nie" jest trudny do przewidzenia.

Lecha Kaczyńskiego otwarcie poparł krytyczny wobec Unii prezydent Czech Vaclav Klaus. Według niego po odrzuceniu Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków dokument jest martwy i nie wejdzie już w życie.

Tylko że wielu unijnych polityków chce za wszelką cenę przeforsować Traktatu, dlatego zależy im na kontynuowaniu procesu ratyfikacji. Chodzi o to, by po jego zakończeniu w 26 krajów, łatwiej można było przekonać irlandzki rząd do ponownego zorganizowania referendum.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się