Menu Region

Gruzja jest ważna dla Polski

Gruzja jest ważna dla Polski

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maria Przełomiec, autorka programu "Studio Wschód" w TVP Info

Prześlij Drukuj
Lech Kaczyński rozpoczął wczoraj swoją kolejną wizytę w Gruzji. Niestety, to zaangażowanie prezydenta ponownie spotyka się z krytyką opozycji. Dzieje się tak zapewne z powodu niezrozumienia wagi tej sprawy. Bez demokratycznej, wolnej i niepodległej Gruzji Polska nie będzie bezpieczna energetycznie.
Gruzja z racji swego położenia geograficznego jest dziś dla Polski jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym państwem byłego ZSRR. To przez Gruzję biegną szlaki przesyłowe gazu i ropy wydobywanych w regionie Morza Kaspijskiego. Tylko przez terytorium gruzińskie można dostarczać surowce do Europy z pominięciem Rosji. Jest to niezwykle ważne dla naszego, a także europejskiego, bezpieczeństwa energetycznego. Tranzyt surowców przez Gruzję do Polski byłby najprostszym sposobem na zdywersyfikowanie dostaw.

Wspieranie prze Polskę demokratycznych aspiracji Gruzji jest więc sprawą najwyższej wagi. Gruzja jest państwem o niezwykle silnych aspiracjach prozachodnich.
Ponad 70 proc. Gruzinów opowiada się za wejściem do NATO. To znacznie więcej niż w jakimkolwiek państwie regionu. Rosjanie jednak niezwykle niechętnie patrzą na te aspiracje. Za wszelką cenę próbują zaszkodzić dążeniom narodu gruzińskiego. W tym celu m.in. popierają aspiracje niepodległościowe Abchazów i mieszkańców Osetii Południowej.

Rosjanie stosują skutecznie tę politykę także w Mołdawii i Azerbejdżanie - państwach, które wraz z Gruzją i Ukrainą tworzą niezależną od Rosji grupę GUAM. Stwarza to napięcie w tych krajach oraz w ich stosunkach z Rosją, przez co tracą one na wiarygodności w oczach partnerów zachodnich. Tymczasem np. Gruzji zależy na dobrych stosunkach z Rosją. Jej politycy podkreślają to niemal na każdym kroku.

W przeszłości Polska już niejednokrotnie udowodniła, że w ramach Unii Europejskiej potrafi skutecznie budować sprawne sojusze. Nie wątpię, że i tym razem osiągniemy sukces. Ważne jest jednak, by w tej kwestii dobrze zrozumieć wagę sprawy.

Po pierwsze, prezydent powinien znacznie aktywniej popierać projekt Wschodniego Partnerstwa zgłoszony przez Radosława Sikorskiego i przyjęty przez całą UE. Przewiduje on przecież wsparcie europejskich państw byłego ZSRR. Z drugiej strony, obóz rządzący powinien wykazać się wzajemnością i silniej wesprzeć wysiłki prezydenta Kaczyńskiego na Kaukazie. Wszelkie animozje pomiędzy politykami PO i PiS powinny zostać odłożone na bok. W kwestii bezpieczeństwa energetycznego nie może być bowiem jakichkolwiek sporów. Cel jest zbyt ważny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się