Menu Region

"Rzeczpospolita": Czarnecki współpracował z SB

"Rzeczpospolita": Czarnecki współpracował z SB

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Jeden z najbogatszych Polaków, Leszek Czarnecki, jako osiemnastolatek rozpoczął współpracę z SB. Był za nią wynagradzany - donosi "Rzeczpospolita" na swoich stronach internetowych.
Dziennik powołuje się na dokumenty, które znajdują się na mikrofilmach w Instytucie Pamięci Narodowej. Wynika z nich, że Leszek Czarnecki, trzeci na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", przez co najmniej sześć lat współpracował z PRL-owskimi służbami specjalnymi.

"Rzeczpospolita" cytuje raport jednego z funkcjonariuszy SB. Napisał on w nim, że od sierpnia 1980 roku, kiedy Czarnecki został zwerbowany, "dostarczał pisemne i ustne informacje dotyczące między innymi wybranych osób i rodzin, środowiska studenckiego i naukowego. Składał miedzy innymi relacje ze spotkań i działalności Niezależnego Związku Studentów, z przebiegu strajków na terenie Politechniki Wrocławskiej, w których osobiście uczestniczył".

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, ze podczas niespełna trzyletniej współpracy Czarnecki przekazał SB ponad 90 informacji "wykazując dużą aktywność i inicjatywę operacyjną". Według gazety, biznesmen działał najpierw jako TW "Ernest", a potem - Kontakt Operacyjny wywiadu "Ternes".

W 1982 roku Czarnecki został przejęty przez Departament I SB. Planował bowiem kilkuletni wyjazd do Stanów Zjednoczonych, który jednak ostatecznie nie doszedł do skutku. Wywiad stopniowo zaprzestawał z nim kontaktu i ostatecznie w 1986 roku przekazał go ponownie SB we Wrocławiu. Jak podaje "Rzeczpospolita", nie wiadomo, czy potem Czarnecki miał jakiekolwiek kontakty z PRL-owskimi służbami, ponieważ nie zachowały się żadne materiały na ten temat.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się