Menu Region

Zdążyć przed sezonem

Zdążyć przed sezonem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sebastian Śliwieński

Prześlij Drukuj
Początek lata to dobry czas na poszukiwanie mieszkania na wynajem. Sezonowa gorączka rozpocznie się dopiero pod koniec wakacji, a jeszcze w czerwcu spora grupa studentów zwalnia mieszkania.
Na egzaminy dojeżdżają z rodzinnych domów. Latem łatwiej jest też negocjować z właścicielami niższą cenę i uniknąć stresu szukania domu "na już".

Obecnie w serwisie Szybko.pl widać wzrost liczby ofert pokoi i stancji na wynajem - to gwarantuje spokój na rynku. Jednak z biegiem czasu ubywająca liczba ofert zacznie powodować wzrost cen tych, które dopiero się pojawią, bądź tych, które jeszcze zostały na rynku.

W rankingu kosztów wynajmu stancji, niezmiennie pierwsze miejsce zajmuje Warszawa. Średnio w maju trzeba było zapłacić 625 zł.

O niemal 9 procent tańszy jest Kraków (pomimo to, że wynajem pokoju na Starym Mieście jest najdroższy w Polsce - miesięczny czynsz to średnio 820 złotych). Stolica Polski jest droższa aż o 23 procent od Poznania (479 zł) i o 28 procent od Łodzi (449 zł).

Nieco inaczej wygląda rynek wynajmu mieszkań. Tutaj widać już pierwsze wzrosty cen w związku z nadchodzącym dużym zainteresowaniem tym segmentem rynku. Średnio wzrosty te kształtują się na poziomie  4-5 procent w maju 2008 w porównaniu do końca pierwszego kwartału i dotyczą najpopularniejszego segmentu mieszkań jedno- i dwupokojowych. Średnia cena za wynajem kawalerki wynosi w Warszawie 1422 zł, 2-pokojowego mieszkania - 1895 zł, 3-pokojowego - 2772 zł, 4-pokojowego - 3305 zł.

W nadchodzących miesiącach, zwłaszcza w okolicach września, należy spodziewać się wzrostów cen wynajmu mieszkań rzędu 10-15 procent w największych aglomeracjach.

W przypadku większych miast na cenę mieszkania czy też pokoju największy wpływ ma lokalizacja - im bliżej na uczelnie, im lepsza komunikacja, z tym wyższą ceną należy się liczyć.

W umowie najmu powinien znaleźć się zapis - kto wynajmuje lokal, a kto jest najemcą. Należy wpisać imiona, nazwiska, serie i numery dowodów osobistych, miejsca stałego zameldowania.
W przypadku gdy mieszkanie wynajmuje grupa studentów, dobrze jest, aby znalazły się też dane wszystkich najemców. Tak aby nie powstała sytuacja, że za ewentualne szkody, zaległości i inne nieprzyjemne zdarzenia odpowiada jedynie osoba, której nazwisko figuruje w umowie.

Warto sprawdzić, czy osoba podająca się za właściciela mieszkania ma faktycznie do niego prawo. W dalszej części umowy musi się też znaleźć opis mieszkania, jego adres, położenie w budynku, powierzchnia.

Cena powinna być wpisana wraz ze wszystkimi jej składnikami. Najczęściej właściciel chce dostać tak zwane odstępne, czyli to, co trafia do jego kieszeni. Do tego trzeba doliczyć płacony przez najemców czynsz dla spółdzielni, na konto wspólnoty mieszkaniowej.

Należy w umowie zaznaczyć, w jakiej formie będzie się odbywać przekazanie pieniędzy - gotówką czy przelewem na konto.

Z treści umowy musi jasno wynikać, kto ponosi dodatkowe opłaty związane z użytkowaniem mieszkania (czynsz, media, telewizja kablowa, internet, telefon). Czasami właściciele mieszkania żądają też wpłaty kaucji (forma zabezpieczenia mienia). Jest ona zwrotna, ale w umowie dobrze jest opisać przypadki, w których właściciel będzie mógł ją uszczuplić. Uchroni to nas od nieporozumień.

Warto sporządzić też aneks opisujący stan lokalu. W tym celu należy przygotować wraz z właścicielem protokół zdawczo-odbiorczy i dołączyć do umowy. Należy w tym dokumencie opisać wyposażenie mieszkania.

Dobrze jest też określić stan techniczny lokalu, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich usterek.

***

Ekspert radzi

Michał Wilczyński,Szybko.pl

Przy wynajmie stancji należy pamiętać o tym, aby upewnić się, jakie opłaty są już wliczone w czynsz, a co trzeba będzie regularnie dopłacać. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj ogrzewania w lokum, niekiedy zachęcająco niski czynsz może zostać zwielokrotniony przez rachunki za ogrzewanie zepsutym piecem gazowym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się