Menu Region

Odebranie byłym esbekom specjalnych emerytur będzie zgodne z...

Odebranie byłym esbekom specjalnych emerytur będzie zgodne z konstytucją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

prof. Andrzej Zoll, konstytucjonalista

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Sejm może odebrać esbekom przywileje na mocy zwykłej ustawy - mówi prof. Andrzej Zoll, konstytucjonalista i były prezes Trybunału Konstytucyjnego w rozmowie z Mariuszem Staniszewskim.
Z sondażu przeprowadzonego dla dziennika "Polska" wynika, że ponad 60 proc. obywateli chce odebrania przywilejów emerytalnych wszystkim byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Jak to zrobić zgodnie z prawem?
Na początku lat dziewięćdziesiątych Trybunał Konstytucyjny orzekał już o uprzywilejowanych emeryturach dla jednej z grup funkcjonariuszy państwa komunistycznego. Wtedy uznaliśmy, że ochronie praw nabytych w demokratycznym państwie prawnym podlegają tylko prawa, które zostały nabyte zgodnie z zasadami demokratycznymi, a nie komunistycznego państwa totalitarnego. Tę zasadę, którą wówczas opracowaliśmy, można spokojnie zastosować w tym wypadku.

To rozwiązanie wydaje się sprawiedliwe z punktu widzenia przeciętnego człowieka.
No tak, bo funkcjonariusze aparatu represji, którzy czerpali zyski z racji pełnienia swoich funkcji w państwie totalitarnym, nie powinni być uprzywilejowani w demokratycznym państwie.

Aby więc to przeprowadzić, nie trzeba na przykład uznawać peerelowskiego MSW za organizację przestępczą?
Nie, absolutnie nie. Trzeba stosować zasady, które teraz - w państwie demokratycznym - uznajemy za słuszne. W konstytucji mamy przecież zapisane, że Rzeczpospolita Polska realizuje zasady sprawiedliwości społecznej.

A nie będzie tu działania prawa wstecz?
Zakaz działania prawa wstecz obowiązuje przede wszystkim w prawie karnym. W innych dziedzinach prawa zasada ta nie jest już taka oczywista.

A w tym przypadku?
Tu mamy do czynienia z odebraniem pewnego przywileju, czyli czegoś, co im się nie należy. Oni po prostu nie uzyskali prawa do tego przywileju.

Zaraz padnie jednak zarzut, że będzie tu zastosowana zasada odpowiedzialności zbiorowej.
Nie obawiałbym się tego. Przecież mamy tu także do czynienia ze zbiorowym przywilejem. Ktoś dostaje specjalną emeryturę tylko z tego powodu, że był funkcjonariuszem MSW.

I odebranie przywilejów byłym esbekom nie będzie łamaniem praw człowieka, jak mówią o tym obrońcy byłych funkcjonariuszy?
Nie stałbym na takim stanowisku. To sztuczna groźba. Taką ustawę można dziś spokojnie przyjąć. Bez żadnych szczególnych zastrzeżeń.

Dlaczego do tej pory tego nie zastosowano?
Zrobiono duży szum w związku z dekomunizacją. To cały czas była kwestia upolityczniona. A chodzi o to, by nie robić z tego instrumentu walki politycznej, ale załatwić pewną ważną sprawę w Polsce. Dlatego osobiście radziłbym, by nie doprowadzić do tego, żeby tym ludziom dać minimalny zasiłek, z którego nie będą w stanie wyżyć. To trzeba rozwiązać sensownie, jak na przykład w Czechach. Tam odebrano im przywileje, ale nie zrzucono ich na dno pod względem dochodów. Mają takie środki, z których mogą się utrzymać.
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wiadomo co się robi z takimi zollami

+6 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jaś (gość)  •

Każdy Polak doskonale wie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie Zoll od UB-ków w rzeczywistość

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

trawa (gość)  •

Proszę poczytać do poduszki i zejść za ziemię!http://www.raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=391

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oj Zoll

+7 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

edgard (gość)  •

A ZNASZ TY TEN KRAJ O NAZWIE POLSKA! A gdzie zasada prawna tzw. powagi rzeczy osądzonej. Czy w wieku 60 lat trzeba się urządzać ponownie bo dyjonizm światowy wymyślił demokrację "BANDYCKĄ"! Emerytury przyznano już za Waszej żydowskiej demokracji - za Twojej prominencji na stanowiskach państwowych. Typizuje zasady USTAWA - a nie tryptyk Waszego rabina!Polska jest krajem w granicach "jeszcze niezmienionych". Pomyśl trochę, jak coś zacznieszmówic!A Stanisława Wileńskiego - tego karzełka sprawdzałeś - niemotko.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kolego Zoll

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emigrant na szczęście (gość)  •

Jak się to ma do ciągłości Państwa - zapis Konstytucyjny. Oj nie zna się dobrze tej Ustawy Zasadniczej

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do prof. Zolla

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

angor (gość)  •

Czy Pana zdaniem jest zgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej rządzenie przez antykomunę Państwem w granicach utrwalonych przez poprzedni system ( z nadania STALINA ), a na czele rządu stoi historyk, wykształony tak jak i Pan na podręcznikach PRL-u. To tak jak gdyby wg mnie brak Wam było jakiegokolwiek wykształenia. Historia Państwa i Prawa - to nie tak brzmi dzisiej - jak za KOMUNY!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zolowi śni się faszyzm

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dziecko Stalina (gość)  •

Czy Zoll spadł z obrazka? Ten dorosły chłopiec nie pełnił żadnych funcji w PRL i nie jadł z garnuszka tego systemu - korzystał - tak obficie - jak mało kto.A gdzie się wykształcił - za czyje pieniądze. Ci ludzie nic ogłady nie mają!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Debrze UB i SB- kom

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

Panie Zoll - czy Pan wie, że nawoływanie do zbrodni na Narodzie Polskim - to przestępstwo. Eksterminacja z powodów politycznych lub wyznaniowych, a także przynależności do gfrupy zawodowej jest przestępstwem - nawet w fazie przygotowania ( zbrodnia ). Da Pan ciężki orzech dla Ćwiąkala - bo będzie musiał Pana ścigać! Wówczas i Panu emeryturka przejdzie kolo nosa, bo pozbawią Pana praw publicznych i obywatelskich. Jak takiej kary nie ma to się ją ustanowi - Panie Zoll.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie ZOLL

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

enigma (gość)  •

Kim Pan był w Państwie Panie Zoll, jak robiono weryfikację. Wtedy Pan nie grzmiał, że nie mogą się odwoływać do Sądu. I co dzisiaj też - tylko droga administracyjna. Niech Pan wie, że jest skarga konstytucyjna i Trybunał się na tym wyłoży (nawet nie obsłuży ilości złożonych wniosków skargi ) - czyli na bzdurach Pana i Winczonka - też służalczyka KOMUNY!Pana emerytura też będzie zagrożona za okres służalczości KOMUNIE i faszyzującej III i IV PR w budowie. Gdzie Pana honor Panie Zoll. Tak postępuje profesor - lecz nie prawa, a ŁOPATOLIGII. Jesteśmy na dodatek w UE. Człowieku odejdź z polityki. Z dochodami też może wyjść Pan na zero przy zmianie władzy na tzw. III drogę. A to może być niedługi okres !!! Postaram się dożyć tej uciechy - ze sprawiedliwości losu ! Nawet KOMUNA nabytych świadczeń przed wojną nie odbierała. Znam to z przykładu mojego ojca. Relegowali go ze szkolnictwa, ale śiadczeń nie odbierali.Panu się śni głęboki STALINIZM - jakiego w Polsce nie było!A może do obozów koncentracyjnych ich zamknąć na dożywocie lub w kibucach z banicją do Państwa Izrael!To niech Pan - Towarzyszu Zoll zaproponuje Tuskom!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ocena Pana Zolla

+4 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

saar (gość)  •

Towarzysz Zoll - doradca prawny władzy komunistrycznej zapomniał od kogo dostał dostojności. To co się wypowiada - to słusznie mówił Ziobro o jego małostkowej wiedzy. Tego co chcą Żydzi w Polsce zrobić za ich KOMUNĘ nie zrobiono także w Czechach i ze Stasi w byłej NRD - choc pracowali dla obcego Państwa. Ja pracowałem dla Polski Towarzyszu Zoll. Pan realizuje politykę światowego syjonizmu - czyli przejścia od totalitarnego komunizmu amerykańskich Trockistów na pozycje typowo - antykomunistyczne!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czym się różni Zoll od komunisty?

+6 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

T (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj