Menu Region

Uzdrawianie piłki

Uzdrawianie piłki należy zacząć od szkolenia młodzieży

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jacek Kmiecik

1Komentarz Prześlij Drukuj
Jak uzdrowić polską piłkę? Co zmienić, byśmy nie wstydzili się za naszych reprezentantów w kolejnych mistrzowskich imprezach? Dziennik "Polska" od dwóch tygodni prezentuje różne pomysły na poprawę wizerunku naszego futbolu.
W tej swoistej debacie głos zabierają największe autorytety. Zbigniew Boniek na przykład proponuje przyjrzeć się statystyce, żeby dostrzec, o co w tym wszystkim chodzi.

- W Holandii sport uprawia 90 proc. młodzieży, we Włoszech - 80 proc. A w Polsce? 15 proc. O młodych trzeba zadbać. Potrzebni są nowocześni menedżerowie, zmiana mentalności. Stworzenie całego systemu działania. Nie mieliśmy tego systemu, nie mamy i obawiam się, że jak wszystko tak dalej pójdzie, nie będziemy mieli. Do tej pory w środowisku dominowali sędziowie i wszyscy widzimy, co się dzieje - twierdzi Boniek, sugerując jednocześnie, by stery w PZPN przejęli byli piłkarze.

Włodzimierz Lubański też nawołuje do wykorzystania jego popularności i kolegów ze złotych lat polskiego futbolu.

- Polska recepta powinna być prosta: budowa nie tylko stadionów, ale i boisk na podwórkach oraz spójna koncepcja szkolenia. Wtedy polska piłka przestanie toczyć się w dół - uważa Lubański.

Spójną koncepcję szkolenia opartą o system holenderski chcą wdrożyć w Polsce Grzegorz Lato z Włodzimierzem Smolarkiem. W porozumieniu ze szkółką Feyenoordu chcieliby skopiować metody szkolenia klubu z Rotterdamu w polskich Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Warunkiem jest jednak wybór Laty na prezesa PZPN. Bo Smolarek z obecnym prezesem nie będzie współpracować.

Stefan Majewski, szef Rady Trenerów, pyta: - Ile PZPN wydaje na młodzież? Nie może być tak, że ponad 90 proc. przejada pierwsza reprezentacja. Większe pieniądze na młodzież poprawią szkolenie - nawołuje Majewski.

Tymczasem były selekcjoner Jacek Gmoch wie swoje: - Nie musimy kopiować żadnej szkoły, bo kiedyś mieliśmy polską, która się sprawdziła. Tylko w wymiarze organizacyjnym naśladujmy rozmach Rosjan i Greków. Oni wiedzą, jak ważny jest sport w życiu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jeżeli...

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Omar (gość)  •

Jeżeli chce Pan być poważnym dziennikarzem,to niech Pan przestanie cytować niepoważnych ludzi.A kto i gdzie wyszkolił Kokoszkę czy Majewskiego,a oni już się wypinają!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj