Menu Region

Białoruś zamknęła obserwatora wyborów

Białoruś zamknęła obserwatora wyborów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Działacz białoruskiej partii "Młodzi Demokraci" trafił na 7 dni do aresztu. Michałowi Paszkiewiczowi milicja zarzuciła używanie niecenzuralnych słów w miejscu publicznym. Opozycjonista trafił do aresztu krótko po tym, jak został zgłoszony przez swoją partię do komisji wyborczej jako obserwator.
28 września odbędą się na Białorusi wybory parlamentarne. Liderzy opozycji domagali się dopuszczenia do prac w komisjach wyborczych swoich przedstawicieli. Władze wydały zgodę.

Jako pierwsza swoich kandydatów na obserwatorów zgłosiła Partia Obywatelska "Młodzi Demokraci". Na liście znalazł się także jeden z partyjnych liderów Michał Paszkiewicz. Mężczyzna długo nie nacieszył się statusem obserwatora. Krótko po zgłoszeniu został zatrzymany przez milicjantów za używanie niecenzuralnych słów w miejscu publicznym. Sąd skazał opozycjonistę na 7 dni aresztu.

Szef Partii Obywatelskie, Anatolij Lebiedzka w specjalnie wydanym oświadczeniu zwraca uwagę, że może to być początek represji ze strony władz wobec osób reprezentujących opozycję w komisjach wyborczych.

Działacze partii opozycyjnych obawiają się, że pod byle pretekstem władze będą usiłowały nie dopuścić opozycyjnych obserwatorów do prac w komisjach wyborczych. - Michał będzie obserwował teraz nie kampanię wyborczą, a kawałeczek nieba zza krat - napisał w swoim oświadczeniu Anatolij Lebiedzka.

Unia Europejska domaga się od władz Białorusi przeprowadzenia uczciwych i demokratycznych wyborów. To warunek wznowienia dialogu Brukseli z Mińskiem. Zdaniem liderów białoruskiej opozycji, wybory nie będą demokratyczne, a przypadek Paszkiewicza właśnie o tym świadczy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się