Menu Region

Piłka nożna blisko kosmosu

Piłka nożna blisko kosmosu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Piotr Kostyła

4Komentarze Prześlij Drukuj
Podczas Euro 2008 gwiazdorzy futbolu zachwycali nas wirtuozerskimi zagraniami. Czy byliby w stanie to zrobić bez supernowoczesnego sprzętu?
Aby to sprawdzić, w Niemczech przeprowadzono test, do którego zaproszono pięciu profesjonalnych graczy. Przez kwadrans mieli bawić się piłką, żonglując i robiąc sztuczki. Następnie poproszono ich o użycie sprzętu sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nie byli w stanie dobrze wykonać tych samych ćwiczeń. Czy zatem David Beckham nadawałby piłce niesamowitą rotację, gdyby nie współczesne udoskonalenia? A jeśli nie, to dlaczego - pomimo ich zastosowań - John Terry poślizgnął się przy wykonywaniu rzutu karnego w finale Ligi Mistrzów? Co się zatem tak naprawdę zmieniło?

Nadmuchany świński pęcherz w gumowej powłoce - tak wyglądała wykonana przez Charlesa Goodyeara w 1855 r. jedna z pierwszych piłek. Jej lot zależał od kształtu pęcherza i był nieprzewidywalny. Przez 150 lat piłka poddawana była modyfikacjom. Zmieniano materiały, redukowano wystające szwy. Producenci dążyli do perfekcji, tworząc piłki lżejsze i bardziej sprężyste. Pod uwagę brano nawet transmisje TV (piłka MŚ ?70 Telstar Adidas była w czarne łaty, aby lepiej ją było widać w czarno--białych telewizorach).

Od mundialu w Niemczech zaczęto stosować nowy, bezszwowy system zgrzewania części piłki. Dzięki temu piłka jest niemal idealnie okrągła i gładka. Pokryto ją poliuretanową syntetyczną pianką zawierającą miliony mikrokomórek, które pozwalają piłkarzom na lepszą kontrolę oraz siłę i precyzję strzałów. Na piłkę nie ma wpływu nawet pogoda, bowiem nie przyswaja ona wody. Aż przykro, że nie rozgrywano nią słynnego meczu na wodzie RFN - Polska w 1974 r.

Nowoczesne piłki chwalą napastnicy, krytykują bramkarze, bo łatwiej jest nimi strzelić gola. Ale Artur Boruc się tym nie przejmuje. - A co za różnica? Jak coś leci na bramkę, to trzeba bronić i już! - stwierdził.

Początki butów piłkarskich sięgają XVIII w., kiedy mecze rozgrywali angielscy robotnicy. W swoje grube, ciężkie skórzane buty wbijali 6 metalowych kołków, aby zwiększyć przyczepność. Buty ważyły od jednego do kilku kilogramów, a dla większej stabilizacji stopy sięgały za kostkę.

Wielki wpływ na popularyzację i rozwój korków miał Adolf Dassler, założyciel Adidasa. W 1954 r. specjalnie dla grającej w MŚ reprezentacji Niemiec skonstruował pierwsze buty z wymiennymi wkrętami, które pozwalały na grę bez poślizgu w różnych warunkach . Dzięki nim Niemcy doszli do finału. Trafili na faworyzowanych Węgrów. Po pierwszej połowie był remis 2:2. W przerwie meczu Adi przystosował buty Niemców do nawierzchni, pomagając im w zdobyciu gola na 3:2.

Dzisiejsze korki minimalizują ryzyko kontuzji, są wygodne i wodoszczelne, a mimo to stopa piłkarza jest wentylowana. Najdroższe produkowane są z wytrzymałych włókien poliamidowych stosowanych do wytwarzania żyłek - dzięki czemu są one lekkie (czasem ważą mniej niż 200 g!) Wpływa to na szybkość piłkarzy. Gdy zmierzono w nich czas sprintu Thierry?ego Henry?ego, okazało się, że jest o 5 proc. szybszy niż w zwykłych korkach.

Firmy sportowe bombardują nas obietnicami, że jeśli zagramy w ich butach, "piłka zawsze poleci tam, gdzie chcemy" . Chyba jednak nikt nie uwierzy, że siły jego kopnięciu nadadzą wkładki z metalicznym proszkiem, który podczas strzału przesuwa się do przodu buta. O ile Beckham bez swoich butów mógłby mieć problemy z niesamowitymi golami z wolnych, o tyle Terry nie mógł uniknąć poślizgnięcia.

Wystarczy małe porównanie, by zrozumieć, jak wielki dokonał się postęp, jeśli chodzi o stroje zawodników. 100 gramów - tyle waży współczesna koszulka, która nie przyswaja wody. Około 2 kg potrafiła ważyć jej nasiąknięta wodą poprzedniczka. Nowy materiał i krój stosowany w koszulkach powodują, że te nie nasiąkają, nie rozciągają się i nie przybierają na wadze, jak to się zdarzało przy strojach z wełny lub bawełny.

- Podczas meczu z RFN w 1974 r. okropnie lało - wspomina Grzegorz Lato. - Aby poczuć się lepiej, w przerwie meczu cała drużyna musiała zmienić przemoczone ubrania na nowe.

Stroje projektowane są tak, aby utrudnić rywalom nieczystą grę przez ich ciągnięcie. Koszulki znajdują się blisko ciała i trudno je chwycić. Są wyrabiane z cienkich, lekkich materiałów, na tyle wytrzymałych, by zapobiec ich rozdarciu. Przy produkcji stosowane są kosmiczne technologie. Na ostatnim mundialu Anglicy zagrali w koszulkach Umbro skonstruowanych dla nich specjalnie przez NASA, które nie pozwalały przekroczyć ciału temperatury 39,5 st. C! Koszulki Nike mają trójwymiarową strukturę zwiększającą przestrzeń między materiałem a skórą. Dzięki wypukłym węzłom (bąblom) koszulka jest odsunięta od ciała, pozwala chłodzić organizm i szybciej odparowywać pot. Co najbardziej denerwowało w starych koszulkach króla strzelców mundialu'74 - Farbujący podczas deszczu na czerwono orzełek - odpowiada bez namysłu Lato.

Wyścig zbrojeń firm sportowych cieszy kibiców. Jednak zawodnicy pokroju Leonidasa (grał bez butów) czy Pelego bez pomocy cudeniek techniki czarowali swoją grą. Aż chciałoby się zobaczyć ich popisy wyposażonych w kosmiczny sprzęt. I aż strach pomyśleć, jak wyglądałaby gra w Euro 2008 reprezentacji Polski, gdyby tych udogodnień zabrakło.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

A jednak sie dra

+15 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niniol (gość)  •

Ogladajac mecze parokrotnie widzialem naddarte koszulki zawodnikow. Czyli nie sa az tak wytrzymale.

odpowiedzi (0)

skomentuj