Menu Region

Premier, prezydent, Fotyga i Sikorski na naradzie ws. tarczy

Premier, prezydent, Fotyga i Sikorski na naradzie ws. tarczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Radosław Sikorski dołączył do trwającego spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem dotyczącego amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terenie Polski. Minister spraw zagranicznych nie chciał rozmawiać ze stojącymi przed Belwederem dziennikarzami.
Oprócz prezydenta, premiera i szefa MSZ w spotkaniu bierze także udział była minister spraw zagranicznych, a obecnie szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga.

Według wcześniejszych informacji rozmowy dotyczą negocjacji w sprawie instalacji w naszym kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Premier Tusk przed spotkaniem powiedział, że chce się dowiedzieć czy Anna Fotyga rozmawiała podczas ubiegłotygodniowej wizyty w USA o tarczy antyrakietowej. Jak podkreślił, chce wiedzieć, o co tak naprawdę chodziło w misji szefowej Kancelarii Prezydenta w Stanach Zjednoczonych.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga powiedziała, że w czasie wizyty w Stanach Zjednoczonych nie zajmowała się negocjacjami dotyczącymi tarczy antyrakietowej, gdyż nie należy to do jej kompetencji. Była szefowa polskiej dyplomacji przyznała jedynie, że tarcza była jednym z tematów rozmów z przedstawicielami amerykańskiej administracji.

Kancelaria Prezydenta podkreślała, że prezydent ma prawo uzyskać informacje na temat przebiegu negocjacji w sprawie tarczy od przedstawicieli Stanów Zjednoczonych. Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że wizyta Fotygi w USA nie zaszkodzi polskim negocjacjom z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej. Sikorski dodał, że wizyta Fotygi nie przyczyniła się do jasności przekazu strony amerykańskiej odnośnie polskiego stanowiska w sprawie tarczy.

MSZ wiedziało o planowanej przez Annę Fotygę wizycie w Stanach Zjednoczonych. Radosław Sikorski odradzał jednak na piśmie szefowej Kancelarii Prezydenta wyjazd do Waszyngtonu, uważając tę wizytę za niewskazaną.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się