Menu Region

Zachód finansuje tortury Palestyńczyków

Zachód finansuje tortury Palestyńczyków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marie Colvin "The Times"

Prześlij Drukuj
Rząd brytyjski przekazuje miliony funtów palestyńskim siłom bezpieczeństwa, które wobec podejrzanych o powiązania z Hamasem stosują tortury.
Więźniów wiesza się za stopy głową w dół i godzinami przetrzymuje w pozycjach wywołujących napięcie ciała i stres.

Dowody takiego traktowania zatrzymanych opublikuje w tym miesiącu w swoim raporcie Human Rights Watch. W wywiadach dla "The Sunday Times" zasadność podejrzeń potwierdziły ofiary działań służb bezpieczeństwa Zachodniego Brzegu, gdzie rządzi popierany przez Zachód prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Osoby wypuszczone z więzień informują, że poddawano je pozorowanym egzekucjom, kopano, bito kijami, plastikowymi rurkami i wężami.

Te fakty wyszły na jaw podczas ubiegłotygodniowej berlińskiej konferencji 40 państw udzielających pomocy finansowej Autonomii. Znajduje się wśród nich Wielka Brytania. Uczestnicy zobowiązali się do udzielenia w najbliższych trzech latach 121 mln funtów na rozwój systemu sądownictwa i palestyńskich sił bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu.

Sama Wielka Brytania przeznaczy na ten cel 20 mln. Tylko w ub.r. rząd brytyjski przekazał na szkolenia palestyńskich służb bezpieczeństwa 2,7 mln funtów. Zachodnie poparcie dla tych służb wpisuje się w strategię izolowania fundamentalistów z Hamasu, którzy w ub.r. przejęli kontrolę nad Strefą Gazy.
Jednakże wielu z przetrzymywanych na podstawie podejrzeń o powiązania z tą organizacją twierdzi, iż stosowano wobec nich tortury zwane po arabsku shabah, polegające na zmuszaniu więźnia do utrzymywania przez dłuższy czas ciała w pozycji wywołującej fizyczne napięcie i stres.

Amar al-Masri, 43-letni biznesmen z Nablusu, mąż Kholud al-Masri, członkini samorządu miejskiego wybranej z ramienia Hamasu, od miesiąca przebywa w więzieniu.

- Jestem wstrząśnięta tym, że mężowi dotąd nie postawiono żadnych zarzutów - mówi Kholud.
Tylko raz pozwolono jej odwiedzić małżonka. - Mówił mi, iż wieszano go za stopy na linie umocowanej pod sufitem.

Human Rights Watch domaga się, aby w zamian za pomoc dla służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej władze tej ostatniej zobowiązały się do poniechania praktyk dowolnych aresztowań, a przede wszystkim do zaprzestania torturowania więźniów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się