Menu Region

Na Syberii pękły lody między Unią a Rosją

Na Syberii pękły lody między Unią a Rosją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Roman Gutkowski

Prześlij Drukuj
Mięso z renifera i rosyjska wódka, serwowane w czasie kolacji w Chanty-Mansyjsku, przełamały unijno-rosyjskie lody.
Wczoraj w południe Unia Europejska dała zielone światło dla negocjacji w sprawie nowego strategicznego porozumienia z Moskwą, któremu do niedawna sprzeciwiały się Polska i Litwa. To główny efekt drugiego i ostatniego dnia syberyjskiego szczytu Unia Europejska - Rosja. Pierwsza runda negocjacji odbędzie się już za tydzień w Brukseli.

- To dobra wiadomość dla obu stron - ocenia w rozmowie z "Polską" prof.
Dominique Moisi z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI). Jego zdaniem porozumienie, które zastąpi obecny układ o partnerstwie i współpracy, powinno zapewnić Europie stabilny dostęp do rosyjskiego gazu i ropy, a Rosji zastrzyk unijnych inwestycji. - Unia będzie mogła teraz wreszcie zdefiniować wspólną politykę energetyczną - podkreśla Moisi. I dodaje, że otwierając negocjacje, Bruksela przyznaje kredyt zaufania nowemu gospodarzowi Kremla.

Dmitrij Miedwiediew chce, by nowe porozumienie opierało się na równoprawności, pragmatyzmie, poszanowaniu interesów obu stron i wspólnym podejściu do kluczowych problemów bezpieczeństwa. Jak podkreśla, ma to być narzędzie realnego zbliżenia Rosji i UE.

Dla przywódców UE syberyjski szczyt był okazją nawiązania osobistych kontaktów z następcą Władimira Putina. Unijni rozmówcy zauważyli pewną zmianę tonu: Miedwiediew okazał się o wiele bardziej skłonny do porozumienia od swego poprzednika i mentora. Szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso chwalił wczoraj prezydenta Rosji za "otwartą osobowość" i zaangażowanie w rozwój stosunków z Brukselą.

Jak podano wczoraj, obie strony nie poruszały w czasie czwartkowej kolacji tak drażliwych tematów jak przestrzeganie praw człowieka w Rosji czy niepodległość Kosowa, której Moskwa jest zdecydowanie przeciwna. Jak ognia unikano też omawiania sytuacji w Gruzji, która oskarża Moskwę o podsycanie separatystycznych dążeń w Abchazji i Południowej Osetii.

Miedwiediew rozwinął za to swoją koncepcję nowego paktu o bezpieczeństwie zbiorowym w Europie, który w dalszej perspektywie miałby zastąpić NATO. Jego rozmówcy wyrazili podobno ogromne zainteresowanie tym projektem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się