Historia czerwca 1989 urzekła "The Times"

Justyna Golińska, Wojciech Rogacin
Miliony Polaków i Brytyjczyków przeczytały wspólny dodatek "Polski" i "Timesa" o 4 czerwca 1989 r. Zobacz polski i brytyjski dodatek - wybierz zakładkę zdjęcia.

"Jak polska walka o wolność przyniosła nadzieję reszcie Europy Wschodniej i zmieniła świat" - to zdanie brzmi prawie jak motto eposu rycerskiego. Tymczasem jest cytatem otwierającym angielską wersję dodatku z okazji dwudziestolecia obalenia komunizmu w naszym kraju, wydanego wspólnie przez "Polskę" i brytyjski "The Times". Cytatem, który przy okazji najlepiej obrazuje, jak niezwykłą drogę przebyliśmy w ciągu tych dwóch dekad. Bo czy w 1989 roku przyszłoby komuś do głowy, że polska gazeta codzienna będzie wspólnie z jednym z najstarszych tytułów w Wielkiej Brytanii wydawać wspólny dodatek rocznicowy?

I że redaktor naczelny "The Times" James Harding podkreśli we wstępie, jak dumy jest z tego projektu?

Pomysł wspólnego dodatku "Polski" i "The Times" o rocznicy 4 Czerwca zrodził się w czasie naszych rozmów z Narodowym Centrum Kultury, kiedy okazało się, że ta instytucja ma koordynować również obchody rocznicowe za granicą. Chodziło o to, żeby przekazać w świat prawdę o upadku komunizmu w Europie, że stało się to w Polsce, nie w Niemczech, a punktem kulminacyjnym były nasze wybory 4 czerwca, a nie upadek muru berlińskiego, jak sądzi wiele osób na Zachodzie.

Bez pomocy Centrum oraz bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Europejskiego Centrum Solidarności ten dodatek z pewnością by nie powstał.

Natychmiast "kupiliśmy" pomysł w redakcji "Polski" i postanowiliśmy zaprosić do współpracy brytyjski "The Times", korzystając z naszych wyjątkowych relacji z tym dziennikiem (jako jedyna gazeta w Polsce mamy prawo drukować artykuły "Timesa" w tym samym dniu co brytyjski dziennik).

"The Times", którego nakład wynosi blisko 700 tys. egzemplarzy, to najstarszy i jeden z największych poważnych dzienników w Wielkiej Brytanii. W dodatku czytany przez ludzi wpływowych - brytyjską klasę średnią, mający też wielu czytelników na świecie, głównie w Irlandii i Szkocji, lecz także w Stanach Zjednoczonych.

Z jednej strony byliśmy podnieceni, że oto uda nam się dotrzeć na Zachód z naszym przekazem o jednym z najważniejszych dla Polski w XX wieku wydarzeń. Ale równocześnie niepewni, jak Brytyjczycy zareagują na ten koncept. Bo to, co nam wydaje się oczywiste, na Wyspach czytane jest co najwyżej przez symbol zburzenia muru berlińskiego.

Nawet legendarny plakat wyborczy Solidarności z Garym Cooperem w pierwszej chwili wydał się naszym kolegom z "The Times" niezrozumiałym znakiem. Szeryf kowboj jako jedyny sprawiedliwy i polska fascynacja amerykańskim mitem prawdziwej wolności, do której wzdychały pokolenia Polaków, to skojarzenia, które brytyjskiemu czytelnikowi trzeba od podstaw wytłumaczyć.
Redakcja "Timesa" powierzyła pracę nad dodatkiem swoim najlepszym redaktorom i dziennikarzom do spraw międzynarodowych. - Roger Boyes, George Brock czy Michael Binyon to ludzie z naszej absolutnej czołówki dziennikarskiej - usłyszeliśmy w "Timesie".

Od momentu przesłania do Londynu pierwszych tekstów przygotowanych przez naszych dziennikarzy entuzjazm brytyjskiej redakcji rósł z dnia na dzień.

Zwłaszcza po dostarczeniu wywiadu z Lechem Wałęsą, który przeprowadziła Barbara Szczepuła, dziennikarka "Polski Dziennika Bałtyckiego". - Niesamowity wywiad. I świetnie zrobiony - mówił szef działu międzynarodowego "Timesa" George Brock. I jak anegdotę powtarzał współpracownikom cytat z wywiadu z Lechem Wałęsą: - Wiecie, co Wałęsa odpowiedział na pytanie, czy pamięta wybory 4 czerwca? Krótko: "nie".

To tego fragmentu wypowiedzi Lecha Wałęsy "Times" użył jako tytułu do całego wywiadu.
Dodatek przygotowany wspólnie z "The Times" nie tylko pozwolił nam pokazać polskiemu czytelnikowi, jak z zachodnioeuropejskiej perspektywy wyglądał historyczny rok 1989, lecz także dotrzeć do odbiorów w Wielkiej Brytanii, których na co dzień najbardziej ciekawią kwestie wewnątrzbrytyjskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl